Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Články

Zase tu máme nový rok

Zase tu máme nový rok

Loňský rok uběhl zase strašně rychle a než se člověk nadál, už jsme v plném víru léta páně 2006. Letos magazín ABYSS oslaví neuvěřitelný čtvrtý rok svého virtuálního života. Věřím, že i tento rok nám metalová scéna nadělí minimálně stejně kvalitní CD jako v roce minulém.

Slušelo by se trochu zbilancovat uplynulý ročník. Mám-li být upřímný, rockový a metalový svět zažívá jakousi reminiscenci. Ostatně v popu jsme si na tento trend již dávno zvykli. Retro na nás dýchá z téměř každé nahrávky, Jako by se interpreti nesnažili o nalézání nových postupů, ale drželi se tradičních šablon či hledali inspiraci v jiných dekádách. Někteří zašli tak daleko, že se rovnou rozhodli oprášit svoji vlastní minulost ("Stormblåst" od DIMMU BORGIR jako příklad za všechny).

Po pravdě, mnohem více jsem byl nadšený z desek, jež přinesl rok 2004. Takové skvosty jako "Be" od PAIN OF SALVATION, " Mabool" od ORPHANAGE LAND či "Human Equation" od AYREON loňský rok nepřinesl. Spíše by se dalo říci, že stěžejní kapely nahrály svá standardně kvalitní alba, ale o nějaké revoluci nemůže být řeč. Samozřejmě, že i v roce 2005 vyšla špičková alba. Mě osobně nadchli např. OPETH - "Ghost Reveries", SHADOW GALLERY - "Room V", NEVERMORE - "This Godless Endeavor", MAGELLAN - "Symphony For A Misanthrope", ARCH ENEMY - "Doomsday Machine", EPHEL DUATH - "Pain Necessary To Know", ULVER - "Blood Inside", MESHUGGAH - "Catch 33", PORCUPINE TREE - "Deadwing", RAM-ZET - "Intra", LACRIMOSA - "Lichtgestalt", SOLEFALD - "Red For Fire - An Icelandic Odyssey Part I", GREEN CARNATION - "The Quiet Offspring", PARADISE LOST - "Paradise Lost", WALTARI - "Blood Sample", NOVEMBERS DOOM - "The Pale Haunt Departure", CHILDREN OF BODOM - "Are You Dead Yet", CALLENISH CIRCLE - "Pitch.Black.Effect", ARCTURUS - "Sideshow Symphonies", FALKENBACH - "Heralding - The Fireblade", JAMES LABRIE - "Elements of Persuasion".

Svůj reunion však zažil především doom metal. O tomto stylu se mluvilo jako o mrtvém někdy v polovině 90. let a nepočítám-li spolky jako MY DYING BRIDE, jež se snaží zachovat původního ducha této hudby, tak oproti novým skupinám působí vskutku jako fosílie. Především vzkvétající funeral doom si našel své zaryté fanoušky. Upozornil bych především na skvost jménem PANTHEIST. Jejich CD "Amartia" splňuje všechny požadavky náročného posluchače tohoto žánru. Ve stínu rozhodně sestojí ani avantgardou načuchlí EVOKEN ("Antithesis") či odlehčenější doomeček FOREST OF SHADOWS ("where dreams turn to dust").

Ovšem překvapili i relativně mladé spolky, hlavně BURST se svojí deskou "Origo", kterou propagovali na turné s OPETH či progresivisté PAGANS MIND ("Enigmatic Calling"). Svoji renesanci zažily i minoritní žánry jako dark ambinet či neofolk (ATRIUM CARCERI - "Kapnobatai", THE AXIS OF PERDITION - "Deleted Scenes From The Transition Hospital", Coph Nia & Mindspawn - "Erotomechaniks", DESIDERII MARGINIS - "That Which Is Tragic And Timeless" či především ORDO EQUILIBRIO - "Satyriasis, Somewhere Between Nihilism And Equilibrium")

Nicméně přišlo i velké zklamání. Taková esa jako HYPOCRISY, TRISTANIA nebo hlavně kultovní DREAM THEATER se mohla opravdu lépe vyšvihnout. Možná horší pocit než zklamání, je pocit propadnutí do šedi průměrnosti, přestože v začátcích se jednalo o zcela zásadní skupiny - HELLOWEEN - "Keeper of the Seven Keys - The Legacy", DARK TRANQUILLITY - "Character" či EVEREVE - "Tried & Failed".

Pokud vás zarazilo, že jsem se nezmínil o české scéně, tak vězte, že mě krom desek SIX DEGREES OF SEPARATION - "Triotus, Tricephalus and Tribadism", FLESHLESS - "To Kill For Skin" či ADOR DORATH - "Symbols" žádná natolik nedostala. Je to škoda. Pamatuji časy, kdy tuzemský UG doslova kynul pod tíhou kvalitních počinů a dnes? Škoda pohledět.

Závěrem prvního letošního úvodníku bych chtěl všem našim čtenářů popřát (trochu pozdě, ale přece:-) hodně úspěchů v roce 2006 a muzikantům, ať je neopouští tvůrčí múza.

čtenáři: 3.0/5 | hodnotilo: 2

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!