Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Články

Ta naše muzika česká

Ta naše muzika česká

V blogu se většinou probírá nějaké aktuální dění a jaké může být jiné žhavější téma, než delikátní situace na tuzemské tvrděrockové scéně. Člověk by řekl, že dnes se jevi tuzemský underground na výsost stabilizovaný, tudíž probírání mnohokrát vyřčeného lze považovat za zbytečné nošení dříví do lesa.

Jistě, opticky vypadá dnešní doba slušně, kapitalismus je v plném proudu, každý si může vybrat dle libosti, možnosti jsou prakticky neomezené, záleží na píli a vůli každého jedince, jak se chopí své šance. A co to má vše společného s tématem, jímž se náš magazín zabývá, tedy metalem? Opravdu hodně. Stále pozoruji, že se situace na tuzemské scéně příliš nezlepšuje a co víc, doslova stagnuje. Proč tak negativní tón? Nemohu se zbavit dojmu, že kapely, co slavily úspěchy před více než dekádou, kvalitativně shrábnou do kapsy většinu současné produkce. Původně jsem se nechtěl o tomto tématu ani příliš rozepisovat. Někdy nabývám pocitu, že tak trochu dráždím kobru bosou nohou nebo, kulantněji řečeno, že se pohybuji na tenkém ledě. Mylně jsem předpokládal, že vše níže řečené se rozumí jaksi samo sebou, ale po absolvování různých diskuzí s interprety na koncertech či u nás ve fóru jsem doslova ztratil iluze.

Klasická definice z fyziky o akci a reakci by se v přeneseném slova smyslu mohla personifikovat jako věčná kočkomyší válka mezi hudebním žurnalistou a interpretem. Pokud recenzent napíše pochvalnou nebo lépe řečeno hodně pochvalnou recenzi, je vše v naprostém pořádku a všude ho vítají s otevřenou náručí. Problém však nastává, když se nahrávka recenzentovi nelíbí. Co teď? Pokud se jedná o recenzi zahraniční kapely, v některém případě dokonce nějaké známé a populární, opět není co řešit (negativní recenze na známé spolky jsou dnes poněkud v kurzu), neboť s největší pravděpodobností se dotyčný interpret o vašem výplodu ani nedozví. Ale jak si poradit v případě českého (respektive slovenského) interpreta? Někdo to řeší kulantně, v článku kapelu sice nepochválí, ale ani příliš nedegraduje a pro dobrý pocit duše raději použije svého práva nahrávku bodově neohodnotit. Jiní rovnou zvolí nějaké průměrné hodnocení už z principu (přece nebudeme shazovat své "kámoše" či "bratia"). Zodpovědný recenzent však musí být k sobě upřímný a hlavně měřit identickým metrem.

Docela mě zarazil názor jednoho nejmenovaného tuzemského vydavatele, když prohlásil: "To je těžké, když si posluchač nasadí kvalitativní laťku v podobě skupin jako DREAM THEATER, EMPEROR či OPETH." Nevidím jediný důvod, proč by podobné spolky nemohly figurovat i u nás. Nelze se donekonečna vymlouvat, že v naší zemičce byl po léta totalitní režim. Paradoxem zůstává, že většina současných metalových interpretů začala tvořit až po revoluci, tedy v příhodném klimatu. Mnozí dokonce prožili období přerodu k tržní ekonomice s dudlíkem v puse, tudíž u nich spílání na tuzemské poměry zcela postrádá smysl. Hudební umění nekoliduje s národností či politickým klimatem v zemi původu. Špičková díla mohou vznikat kdekoliv. Tuctové nápady či mizerné hráčské výkony nelze v žádném případě omlouvat. Nad slabší produkcí či zvukem se dá přimhouřit oko, neboť uznávám, že ne každý má možnost hned od začátku nahrávat ve Fredmanu či v Top Roomu. Přesto, pokud to kapela myslí opravdu vážně a chce se prosadit, peníze na kvalitní studio si může naspořit. Méně posedávání po hospodách a více se soustředit na tvoření hudby. Ostatně i v domácích podmínkách, za použití kvalitního počítače, softwaru a aparatury se dají pořídit kvalitativně téměř srovnatelné nahrávky jako z renomovaných studií a hlavně s vynaložením mnohem menšího finančního obnosu. Osobně jsem měl možnost vznik takového projektu sledovat. Především ani tak nezáleží na samotném procesu nahrávání jako na finálním masteringu a ten stále většina tuzemských producentů podceňuje. Bohužel, mnoho interpretů sice přijatelně rozumí svému hudebnímu nástroji, ale o procesu nahrávání nemá ani ponětí. Tak se v mnoha případech obrátí na nějakého kámoše, který bohužel ani nezná vhodný software k masteringu či mixu nebo ho sice okrajově ovládá, ale zase se nedokáže plně sžít s hudebními vizemi kapely o výsledném soundu. Nekvalitní proces záznamu hudby tak může zabít jinak hudebně a instrumentálně výtečný projekt. Šikovných a talentovaných metalových producentů a studií je u nás skutečně poskrovnu a mnohdy právě tento fakt svědčí o nízké úrovni tuzemských nahrávek, kdy vinu nenesou samotní interpreti.

To, že dotyčný recenzent nahrávku ohodnotí negativně, ještě nemusí znamenat, že kapela pověsí své řemeslo na hřebík. Jedná se především o subjektivní názor recenzenta. Recenze nikdy nemohou být už z principu objektivní, nelze je brát jako dogma. Hudba je natolik abstraktní druh umění, že ji každý může vnímat zcela diferenciálně. Jak jinak, když si na ni nelze ani sáhnout, je amorfní. Hudba působí na naše emoce, naši duši a srdce. Už z toho důvodu nelze spílat slovy: "Jak můžeš hodnotit naši hudbu a naše výkony, když sám na žádný nástroj nehraješ?" Interpreti přece primárně netvoří hudbu pro školené muzikanty, ale pro běžné posluchače. Právě proto je více na místě, aby výsledný produkt hodnotil někdo muzikantsky neerudovaný. Daná hudba v něm probouzí určité emoce (příjemné či negativní) a rozhodně ne každý hned začne rozebírat jednotlivé akordy či hráčské postupy. Pokud je dotyčný senzibilnější povahy a neposlouchá hudbu jen v raním stresu cestou na autobus, může své imprese sdělit čtenářům formou redaktorské aktivity v nějakém médiu. Čtenáře pak zajímá, zdali bude cítit podobné emoce při poslechu desky jako dotyčný recenzent. Časem se může s názory některých "osvědčených" recenzentů natolik ztotožnit, že si, v případě velmi kladného ohodnocení, s plnou důvěrou nahrávku pořídí.

Aby kapela nahrála kvalitní desku, nestačí pouze koupit v nejbližším bazaru nástroje a v nějaké garáži natočit za několik dní demosnímek. Dokonce ani v opačném případě, kdy naopak solventní hudebníci natáčejí v nejdražších studiích se špičkovou technikou, ještě nemusí přijít s dechberoucím počinem. To hlavní, na čem lze stavět je opět nehmotné a to talent. Samozřejmě samotný talent ještě nemusí znamenat cestu k úspěšné kariéře. Talent se musí vyvážit pílí, odříkáním a obětováním. V extrémním případě může špičkový muzikant svým talentem doslova mrhat někde v zaplivané garáži s nástrojem za pusu a s pofiderními spoluhráči. Pak nepřekvapí výsledek více než pochybný. Důležité je nasazení, každý koníček potřebuje určité investice. Není potřeba nikam spěchat. Proč vydávat jeden demáč za druhým? Uzrálé víno přece chutná mnohem lépe. Existují kapely, co nevydaly jediný počin, ale kvalitativně patří ke špičce. Svůj materiál pilují ve svých domácích studiích a hýčkají ho jako dítě. Výsledek pak mnohdy stojí skutečně za to.

Kam tím vším mířím? Opět k recenzím. Pokud je kapela přesvědčená o svém nesporném talentu a genialitě svého materiálu, pak ať ho neposílá nikam na recenze. Kvalita se přece prodá sama. Když už se své CD rozhodne někam zaslat, dává tím svoji kůži v plén a musí počítat se vším. I s velmi kritickou recenzí.

Někteří interpreti mají ke své tvorbě natolik neprofesionální přístup, že si o špatné hodnocení doslova "koledují" ještě před samotnou poslechovkou. Když do redakce dojde umaštěné CD bez obalu nebo maximálně s tracklistem napsaným tužkou na kousku papíru, vytrženém ze školního sešitu, samozřejmě bez jakýchkoliv kontaktů na kapelu či odkazů na web (s podivem zjišťuji, že mnoho interpretů se tvorbou nějaké internetové prezentace vůbec nezabývá), nemůže se nikdo divit, že se takový nosič k recenzi dostane až na posledním místě, ne-li vůbec. Někdy si říkám, co tímto počínáním kapely zamýšlejí. Natočím-li přece nějaký materiál a rozhodnu-li se ho zaslat do hudebních médií, snažím se tím nějak upozornit na své tvůrčí aktivity. Komu recenze nějakého neznámého či lépe řečeno anonymního dema či proma prospěje? Někdy se stane, že takto pofiderní promáče oplývají celkem slušnou kvalitou, ale potenciální zájemce o koupi či pořadatel koncertů nemá snadný způsob, jak kapelu kontaktovat. Zajímavé je, že u zahraničních promo CD jsem se s těmito kardinálními nedostatky téměř nesetkal. Prakticky vždy chodí lisované promo kopie s profi obalem a tištěnou promo dokumentací, čítající i několik stran. Mnohdy balíček obsahuje i fotografie, vizitky či různé nabídky pro interview či promotery. Chápu, že není nutné, aby promo CD vypadalo stejně nebo podobně jako originál, ale určité zásady by se měly dodržovat.

Samozřejmě, že nelze obviňovat jen interprety a ruku na srdce, mnohdy i magazín může s recenzí otálet. A to z mnoha důvodů. Především je nutné si uvědomit, že nikdo ze zinařů svoji činnost nedělá na profesionální úrovni (rozuměj za honorář). Proto každý, kdo se rozhodne zaslat promo k recenzi musí počítat s vydavatelskými plány médií a činí tak lidově řečeno "na vlastní riziko". Některé magazíny reagují pružněji, jiné méně. Chápu, že kapela může být poněkud rozladěná, když recenze po mnoha měsících nevychází, proto doporučuji předem se informovat, v jakém časovém horizontu články vycházejí nebo jednoduše sledovat kadenci aktualizace webu. Nicméně vždy platí, že výtečný materiál se recenzuje snáze. A hlavně nepreferovat kvantitu, ale kvalitu. Mnohem více bych uvítal, kdyby do redakce chodilo mnohonásobně méně promáčů, ale o to hodnotnějších, vypilovaných a dotažených.do každého detailu. Rád bych se někdy dočkal doby, kdy mi pro skupiny konkurenceschopné zahraniční špičce nebudou stačit prsty jedné ruky.

čtenáři: 4.0/5 | hodnotilo: 5

Diskuze

Cekem příspěvků: 9

Allegor08.12.09 | 14:14:20
teorieMax25.04.06 | 22:18:55
jo!bizz11.04.06 | 17:33:18
Jak kdo...Agos09.04.06 | 13:35:20
Ahoj StepheneIfa08.04.06 | 10:07:45
Ahoj StepheneNotyvole08.04.06 | 15:49:20
Štěpán Šime...07.04.06 | 17:28:48
Peter-Metal-Man...07.04.06 | 17:07:03
drek07.04.06 | 11:45:06