Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Články

Brutálně se zasnít

Brutálně se zasnít

Napadlo vás někdy, jaké by to bylo, mít neomezené možnosti, udělat si vlastní fesťák, pozvat si koho chcete? Nás taky. Proto vězte, že záměrem tohoto textu není kecat někomu do jeho práce ani radit, nýbrž zcela obyčejně a fanouškovsky se zasnít. Skutečnost, že naše představy nakonec rezonují s konkrétním festivalem, je důsledkem toho, že právě Brutal Assault je velkou částí osazenstva Abyssu pravidelně navštěvovanou akcí. Kdo nepřijel letos, přijede příští rok.

Stěžovat si na nedostatek koncertních příležitostí by bylo projevem rozmlsanosti. Zvlášť Brutal Assault pravidelně nabízí oddych a žánrové uspokojení tisícům metalových nadšenců, což se příkladně projevilo i při psaní následujících řádků. Než se doslova redakčním císařským řezem dostaly na pomyslný papír, ukázalo se, že člověk míní, čas mění a Shindy plní. Devin Townsend, Ihsahn, SIGH, KYPCK a další postupně přibývali na festivalový line-up a jejich zařazení v níže napsaném ztrácelo svůj význam. Přesto, nechte se inspirovat… A taky se zasněte…


Viktor Palák

Že je Brutal Assault festival s naprosto jedinečnou (bez přehánění a v celoevropském kontextu) dramaturgií, ví každý, kdo sleduje jeho vývoj v posledních letech. A jelikož má každoroční sestava účinkujících i jistou strukturu, můžeme i v roce 2010 doufat nejen v účast grindové rozcvičky po ránu či něco depresivního na dobrou noc, ale i – vzato z obecnějšího náhledu – ve vystoupení muzikantů, s jejichž pozváním by se žádný jiný metalový festival u nás neobtěžoval.

Do progresivního line-upu by tak ideálně zapadli třeba Američané BETWEEN THE BURIED AND ME, jejichž poslední české vystoupení před MESHUGGAH a THE DILLINGER ESCAPE PLAN (jen tak mimochodem další dva tipy) poněkud zapadlo. Na rozdíl od aktuální desky "The Great Misdirect".

Na její pražské vystoupení příliš diváků nedorazilo, americká skladatelka a zpěvačka JARBOE však dokáže uhranout i metalové davy. Loni tak učinila na francouzském Hellfestu, těší se na ni návštěvníci festivalu Roadburn. Na festival s dramaturgií BA by určitě ráda vážila cestu. A propos, Roadburn. Brutal Assault je v současné době jedinou akcí v Evropě, která má – navzdory četným rozdílům – náběh na to stát se podobným kultem jako legendární holandský festival, vstupenky na jehož letošní edici (v ceně 145 Euro!) byly vyprodány během třiceti minut.

Ještě větší lahůdkou by pak bylo vystoupení GNAW, nové kapely amerického zvukového trýznitele a bývalého člena KHANATE Alana Dubina. Před syrovostí jeho hudby se musí sklonit i ten nejzlejší blackmetalista a GNAW by josefovská noc určitě velice slušela.

Pro mě osobně zůstává nejpříjemnější tradicí festivalu každoroční přítomnost interpreta, jehož sice davy nepoberou, ale na jehož vystoupení mnozí jednotlivci vzpomínají i rok poté. Rok 2006? EPHEL DUATH. Rok 2007? RED HARVEST. 2008? NEUROSIS. 2009? ULVER či SKEPTICISM. A letos? Co třeba MANES? Druhdy oblíbenci mnohých metalistů, nyní oblíbenci fanoušků nadžánrové progrese. Kapela personálně spjatá s ATROX či THE 3RD AND THE MORTAL podle slov kytaristy Eivinda chystá nový materiál a proto odmítnula vystoupení před rokem. Takže letos?

Zatímco desetitisíce lidí prolívaly hrdlo na Masters of Rock, stovky fanoušků uhranutě sledovaly vystoupení temných a zcela neplakátových blackmetalistů DARKSPACE na Blacklights Festu. Tomáš Kouřil pak hovořil o "vizuálně-hudebním absolutnu", které by opakoval raději než orgasmy. Intenzivní set těchto Švýcarů se jeví jako ideální zakončení BA 2010. Přijala by tato introvertní skupina pozvání?


Tomáš Kouřil

Co nám dělá jméno v zahraničí? České sklo? Auta? Pivo? Pche. Brutal Assault! Proč z historického objektu dělat místo, kam o víkendech jezdí rodinky na prohlídky, když může sloužit mnohem lépe a doslova "žít" dál. Na tři dny v roce se rozbahněný i prašný plac obehnaný stovkami metrů zarostlých cihlových zdí mění v dějiště hudební slavnosti, jež mnohým v nejlepším slova smyslu slouží jako dovolená. Vrátit se z Brutalu domů, je jako dočíst dobrodružnou knížku nebo vyjít z kina po strhujícím filmu. Člověk si "oslepen" realitou uvědomuje, o jak euforizující zážitek jde... Nejedno vystoupení na BA patřilo do kategorie nezapomenutelných. Následující jména by potenciálně neměla být výjimkou.

ORANSSI PAZUZU, jedna z kapel, při jejichž poslechu neplynou impulsy v mozku nejkratší cestou od jednoho neuronu ke druhému, ale berou to "oklikami". Možnosti tohoto psychedelického panoptikálního tělesa při živém vystoupení se pak jistojistě rovnají součtu oněch "vedlejších cest".

BA už bez problémů obsáhl kapely na hony vzdálené běžnému festivalovému veselení. A ač by vystoupení ANSUR bylo bez předchozí znalosti pravděpodobně nestravitelné, věřím v dostatečně velké procento fandů schopných ocenit je. I od piva a s nohama od bahna si lze užít trochu salónního metalu.

CONTROL HUMAN DELETE Megalomanská industriální zkáza potřebuje k prezentaci megalomanské kulisy, tmu a nadšence. Na BA by vše uvedené mělo být k sehnání. BEHEXEN aneb kvalitního rouhání není nikdy dost, o to víc, když jde o kapelu mající řádná blacková jatka v malíku. Posluchačsky i divácky vděčné, horkokrevné a nadmíru výživné.

Více než stylově by se na soupisce vyjímali COBALT. Nechybí jim určitý moderní šmrnc, ale zároveň dostatečně zemitý náboj, schopný rozproudit krev v těle. Festivalu i kapele by spojení s tím druhým přidalo na atraktivitě. A ještě více to platí o DARKSPACE. Několik málo vyvolených mělo možnost vidět je v Benešově. Nyní snad uzrála doba, aby tyto šílence, po jejichž vystoupením máte pocit, že už jste vše zažili, spatřili i ostatní.


Jirka Jakoubě

Co naplat, letos mi se splněnými přáními pořadatelé dočista vypálili rybník (tedy aspoň co se dalších tipů týče) a krom mnou takřka vymodleného Devina Townsenda přihodili i KYLESU, KYPCK a Ihsahna. Vybrat tak další zajímavé interprety nebylo vůbec snadné.

Byť je post-metal spíše klubovou záležitostí, myslím, že NEUROSIS by (znovu) náramně slušelo i pódium Brutalu, z velkých jmen je tohle letos jediné, které by mi k naprosté spokojenosti chybělo. RAM-ZET i THE PROJECT HATE MCMXCIX jsou velmi obdobné formace – mohutný zvuk, silné melodie, bohaté aranže, přesně to, co dokáže dostat fanoušky do varu. CONVERGE potvrzení, CILICE, objev letošní moderní scény, který je u nás navíc jako doma, by byli takřka nejlepší alternativní menu pro experimentální nadšence.

 

A SOLEFALD? Když mi loni utekli ULVER, tohle je hned druhá kapela, kterou bych si přál vidět naživo. Takže čistě můj soukromý sen. BARONESS vynechávám, neboť by bylo možná již přepsychedelizováno.

 


Václav Tesař

Význam naší nejzásadnější tvrdě hudební přehlídky vyjádřili kolegové, takže nemá cenu se opakovat. Raději se hned vrhnu na osobní tipy, které budou oproti výše zmíněným docela obyčejné. Ne, že by mě lákalo experimentovat a zjišťovat, kolik lidí by na Brutal přivábili NIGHTWISH, ale dejme tomu MACHINE HEAD jsou ve srovnání s kteroukoliv již jmenovanou bandou hotový mainstream. Loni to nakonec neklaplo, tak by se snad mohli nějaké ty výstřely z thrashové brokovnice Josefovem rozeznít alespoň letos. Navíc Rob Flynn a jeho banda by si určitě zasloužili více festivalového headlinerského času, než kolik jim tváří v tvář českému publiku bylo dovoleno před METALLICOU.

Černokněžníci TYPE 0 NEGATIVE by možná byli "nejměkčí" kapelou, která se na BA kdy objevila, přesto věřím, že odpůrců jejich účasti by nebylo mnoho. Pro svou k dokonalosti dovedenou image dokázali oslovit fanoušky napříč žánry a zaujmout vyznavače i těch největších extrémů. Jejich poslední zastavení se v ČR skončilo v nejlepším a při představě sborově skandované "Black No. 1" tisícihlavým davem za šera tísněným okolními hradbami…brrr. TYPE 0 NEGATIVE by navíc byli snad vůbec první kapelou, která by dokázala festivalové publikum takhle svorně rozezpívat. A kdyby Steelovi přijeli i spoluhráči z CARNIVORE… Ale to už jsem se nechal unést až moc.

Vystoupení náladotvůrců AGALLOCH by na headlinerský čas nejspíš nebylo, v kombinaci s příšeřím a odpovídající dramaturgií by však mohlo být jedním z těch, které dokáže posluchače hypnotizovat. Jejich loňský koncert v Praze s kapacitou tří set návštěvníků a prodejem lístků pouze na místě byl pro Brňáka až moc riskantním výletem. Navíc prostředí historického opevnění by takhle atmosférické muzice určitě svědčilo o něco více, než prostory malého klubu. A jestli AGALLOCH hodlají pokračovat tam, kde skončili se svým posledním EP "The White", jen pohleďte na siluety větrem rozkmitaných stromů na obzorech…

Abych se dotkl také české scény, nelze si nevšimnout "stížností" některých návštěvníků, že se na BA objevují stále tatáž jména. Vím, Blackie s CALES sice nekoncertuje, Shindyho tým však už nejednou prokázal, že jeho přesvědčovací schopnosti umí takřka i moře rozestoupit. I kdyby mělo jít pouze o jednorázové, o to vzácnější, vystoupení…

Rozvířit pohanské větry by Blackiemu mohli pomoci třeba ruští BUTTERFLY TEMPLE. Byť za hranice domoviny vyjíždějí pouze sporadicky, byť po odchodu Lesyara nejsou tím, čím bývali, byť by potěšili možná jen desítky fanoušků. Repertoár mají bohatý, vybírat by určitě bylo z čeho. A přes poledne by na vytrávení určitě nikoho neurazila ani trocha rock'n'rollu. Třeba v podání DEBAUCHERY.


Štěpán Šimek

Brutal Assault je jediný tuzemský festival, kde mohu spatřit plejádu interpretů mému hudebnímu srdci nejbližších. V živé paměti mám jeho první ročníky, kdy hlavních zahraničních hvězd večera bylo jen pár (myšleno doslovně) a zbytek programu vyplňovali zástupci česko-slovenské scény. Rád na ty časy vzpomínám, byla to zcela jiná doba. Kdekomu může dnes připadat absurdní třeba fakt, že někdo byl schopen za první festivalový den utratit celou svoji měsíční výplatu za CD (a v té době též MC) či merch a poté celé hodiny "na suchu" netrpělivě očekávat nějakého zahraničního interpreta, jenž v současnosti na BA vystupuje v neatraktivních dopoledních hodinách. Kdo by tenkrát tušil, že Brutal Assault prodělá tak zásadní evoluci ve všech směrech.

Snad žádná jiná outdoorová koncertní akce neplnila mé hudební sny jako právě Brutal Assault, každý rok jsem si představoval, jaký interpret by se dobře vyjímal v harmonogramu festivalu a vždy se má očekávání dokonale vyplnila. Jakmile začaly přijíždět opravdu kultovní spolky jako MY DYING BRIDE, MAYHEM, DIMMU BORGIR či FEAR FACTORY, původní festivalové lokace byly najednou nedostačující a s přesunem do vojenské pevnosti Josefov nastala zcela nová éra festivalu.

Ano, Brutal Assault nabyl světové úrovně a prakticky neexistoval žánrový interpret, kterého by pořadatelé nebyli schopní přivést. Když se na pódiu začaly střídat takové veličiny jako SATYRICON, ENSLAVED, OPETH, ARCH ENEMY, SOUFLY, NEUROSIS nebo IMMORTAL, řekl jsem si, kdo tu ještě nehrál? ULVER (nereálné, přece nekoncertují), Ihsahn (fantasmagorie) nebo Devin Townsend (vyloučené)... Brutal Assault však sny plní a nic není nemožné, ULVER oslnili vloni a zbylé dvě legendy ohromí letos. A pak se mě ptejte: koho bych rád viděl letos na "Brutalu"? To by totiž musel snad Quorthon vstát z mrtvých, nicméně bohatě si smlsnu i na BORKNAGAR či MOONSORROW.

redakce článku: Václav Tesař

čtenáři: 2.8/5 | hodnotilo: 16

Anketa

Kterého z interpretů byste na Brutal Assaultu nejraději viděli vy?


Celkem hlasovalo: | Zobrazit všechny ankety

Diskuze

Cekem příspěvků: 13

machine head a headl...p1n24.01.10 | 15:53:18
machine head a headl...Václav Tesař24.01.10 | 17:55:20
machine head a headl...p1n24.01.10 | 22:32:56
machine head a headl...Václav Tesař24.01.10 | 22:56:41
Reverend20.01.10 | 13:11:51
Gorth19.01.10 | 19:41:57
Jirka Jakoubě19.01.10 | 23:14:35
Allegor19.01.10 | 16:45:22
Peter19.01.10 | 16:25:30
Viktor Palák19.01.10 | 16:30:56
Elizabeth19.01.10 | 13:15:37
Tomáš Kouřil...19.01.10 | 13:22:34
ZasněníAcaila19.01.10 | 10:15:12

Nezávislý | 19.01.10

Související články

Brutal Assault 2015 - sobota
21.08.15

Brutal Assault 2015 - pátek
20.08.15


Brutal Assault 2015 - čtvrtek
17.08.15

Brutal Assault 2015 - středa
12.08.15


Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15

Brutal Assault - vol. 19
16.08.14


Brutal Assault - vol. 18
17.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - II. část
16.08.13


Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13

Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.
16.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.
20.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.
18.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.
16.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11

JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.
21.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.
17.08.07

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06


BRUTAL ASSAULT - vol. 11
16.08.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05


BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03

BRUTAL ASSAULT - vol. 7
27.08.02


Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
23.11.15 | 11:49:25

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
23.11.15 | 05:02:25

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
22.11.15 | 07:34:56

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
20.11.15 | 22:29:35

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

grbňavý anonym
19.11.15 | 20:06:09

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Jaroslav Burda
19.11.15 | 13:59:42

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
19.11.15 | 11:34:17

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Štěpán Šimek
19.11.15 | 08:35:18

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
18.11.15 | 23:22:23

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
18.11.15 | 21:08:27

Více

Facebook   MySpace   YouTube