Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Články

Hudební ceny Vinyla - druhý pohled

Hudební ceny Vinyla - druhý pohled

Předchozí článek kolegy Štěpána Šimka sice zde přímo na ABYSSu vzbudil zatím nijak intenzivní diskuzi, ta se však částečně odehrávala i jinými cestami. Včetně třeba toho, že kdosi z Vinyly označil onen text za reakci metalové komunity. Což je ovšem pravda trochu zkreslená a neúplná, neboť ABYSS není čistě metalovým magazínem, byť se i tomuto žánru výrazně věnuje. Ačkoliv již bylo řečeno mnohé, zkusím se na tuto věc podívat z pohledu někoho, kdo má v oblasti různých cen, anket, žebříčků a podobných výzkumů osobní dvacetiletou praxi a hned několik z nich sám inicioval.

Čistě z principiálních důvodů lze uvítat existenci dvou nově se rodících cen hudebních kritiků, ač jejich sice třeba nevyřčené, ale tušené usilování o hudební nadžánrovost budí rozpaky.

Přestože o kompetentnosti Pavla Kučery, šéfa cen Apollo, lze mít určité pochyby, teprve až samotné výsledky plně odhalí, zda půjde v horším případě o nechtěný klon Andělů či v lepším případě o něco, co je bude přesahovat. Přesněji řečeno – překonat zatuchlé výsledky nejen hlavních Andělů, ale také Slavíků, Žebříku či Hudebních cen Óčka jistojistě nebude problém, ovšem zda se cenám Apollo podaří přiblížit se stylovému rozmachu žánrových Andělů, se teprve uvidí.

Ceny Vinyla chvályhodně sází na generačně protipólný tým a rozhodně není třeba spatřovat problém v přizvání mladíků typu Jiřího Špičáka, jejichž vkus sice může působit silně excentricky až podivně, ale kteří mohou vnést novou a svěží dimenzi do přístupu, jímž disponují zkušení veteráni Alex Švamberk, Pavel Klusák a Antonín Kocábek. Zatímco nejen tito, ale i mnozí další bez problémů naplňují myšlenku o "dlouhodobém kritickém vnímání hudby", jiní členové poroty mají k tomuto zatím ještě daleko. Ona zmíněná věta tedy působí pouze jako líbivá marketingová fráze, kterou ochotně přežvýkají spřízněná média, ale přitom ji nelze brát moc vážně, případně se jí přímo vysmát. Přizvání publicistů, kteří ještě nedovršili 30 let, je sice zcela pořádku a z výše uvedeného důvodu dokonce vítané, právě proto však není optimální používat výroky o dlouhodobosti, jež se netýká všech.

Jestliže označení "hudební ceny" napovídá určité multižánrovosti, bude velice zajímavé sledovat, jak tomu nakonec bude. Pokud skrze ceny Vinyla budou oceňováni interpreti jako Floex, Bonus, DVA, C, OTK, KVĚTY, PRINCE OF TENNIS, MIDI LIDI, KAZETY nebo WWW, půjde rozhodně o známku vysokého uměleckého vkusu hlasujících, nikoliv však jejich hudební všežravosti. Takovéto potenciální výsledky bude určitě možné respektovat jako nesmírně vyzrálé "alternativní a elektronické ceny", kdyby však něco takového bylo prezentováno jako "to nejlepší z veškeré existující hudby", bude to působit trochu komicky. Nezbývá tedy než doufat, že se početně úzké porotě podaří najít výsostnou kvalitu nejenom v oblasti tradiční alternativy a laptopové či jiné elektroniky, ale též ve vodách folku, jazzu, blues, world music, reggae, hip-hopu, ambientu, rocku, metalu, punku, hardcoru a dalších stylů.

Ve vztahu k tvrdší muzice nelze pochybovat o tom, že někteří z poroty Vinyly mají zcela jistě blízko ke komunitě kolem Silver Rocket, Free Dimension, Election a KYEO, tedy i ostřeji znějícím skupinám jako GNU, ESGMEQ, ANYWAY či SAADE, jakož i jejich méně hřmotným klonům typu ARAN EPOCHAL. Který z členů poroty však dokáže ocenit další, tedy jiná než "silverrocketovská", ale přitom umělecky rovněž vysoce pozoruhodná tvrděrocková jména jako PRVNÍ HOŘE, FDK, HEIDEN, INSANIA, NEGATIVE FACE, DYING PASSION, SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, THE.SWITCH nebo ATARI TERROR? Viktor Palák jistě ano, ale kdo další? Odpověď se dozvíme již za pár měsíců.

Záliba sedmnácti vyvolených porotců v objevování nové skvělé hudby je naprosto chvályhodná, přitom však lze podotknout, že jejich úlohu by bez problémů zvládli i někteří další propagátoři "světa jiné hudby", jmenovitě Pavel Ovesný, Petr Slabý či Zdeněk Neusar, kteří by do takto koncipovaného hlasovacího výboru "nejchytřejších z nejchytřejších" určitě zapadli rovněž.

Závěrem lze shrnout, že pokud se porota Vinyly usnese například na tom, že Floex, OTK nebo KAZETY jsou jediným středobodem kvalitní české hudby, potom bude možné oponovat, že ji lze hledat i jinde, mimo dosah hudebního vkusu Klusáků, Špičáků či obou Turků.

Mimochodem – není ten název Vinyla poněkud zavádějící? Již několik málo let totiž funguje pouze na vinyly zaměřená anketa Czech Best Vinyl Disk, zatímco nyní se rodící Vinyla má být nosičově naprosto neutrální. Bude-li ovšem vítězný projekt zvěčněn na vinylu, naplní se tím název cen a bude dobré jim ještě více zatleskat. Což lze považovat za návrh vůči pořadatelům.

čtenáři: 4.1/5 | hodnotilo: 14

Diskuze

Cekem příspěvků: 5

Vlad10.01.12 | 15:56:05
bizzaro, marast...06.12.11 | 10:59:07
Štěpán Šime...06.12.11 | 11:19:31
Ladislav Oliva06.12.11 | 11:18:07
Vinyla - Tomas06.12.11 | 10:43:04

Nejnovější diskuze

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
23.11.15 | 11:49:25

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
23.11.15 | 05:02:25

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
22.11.15 | 07:34:56

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
20.11.15 | 22:29:35

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

grbňavý anonym
19.11.15 | 20:06:09

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Jaroslav Burda
19.11.15 | 13:59:42

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
19.11.15 | 11:34:17

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Štěpán Šimek
19.11.15 | 08:35:18

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
18.11.15 | 23:22:23

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
18.11.15 | 21:08:27

Více

Facebook   MySpace   YouTube