Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Články

Svatá pravda o českých hudebních cenách aneb Abecední průvodce oázou i stokou

Svatá pravda o českých hudebních cenách aneb Abecední průvodce oázou i stokou

Poslední dobou se jako plíživý mor rozlézají tvrzení, že kromě Českých Slavíků, o nichž darmo mluvit, funguje na české hudební scéně jen trio výročních cen. Vedle tradičních a notně proklínaných Andělů bývají v tomto smyslu zmiňovány nové ceny Apollo a Vinyla. Že se k těmto blábolům snižuje neználek Lukáš Benda z Musicserveru, zřejmě nikoho nepřekvapuje, ovšem že cosi podobného občas pronášejí i mnohé hodnověrnější osobnosti, je velmi často zarážející.

Českých výročních hudebních cen samozřejmě existuje více než desítka a ačkoliv některé z nich jsou žánrově či tematicky vymezené, i u těch, které se tváří jako multižánrové, lze ve skutečnosti jistou vyhraněnost pozorovat. Skutečně nadžánrové ceny, jež by rovnocenně pojímaly opravdu všechno, u nás neexistují, ačkoliv některé z nich mají tendenci toto tvrdit.

Tento článek se na ně snaží posvítit způsobem, v němž se mísí přístup věcný, kritický, vtipný, ironický či pro někoho třeba až urážlivý. Uvedeny jsou jak ceny odborné, většinou publicistické, v nichž můžou hlasovat pouze ti, kteří jsou v tomto smyslu osloveni, tak i čtenářské, posluchačské nebo divácké, kde může hlasovat víceméně kdokoliv. Přičemž vše, o čem je zde řeč, se týká zejména těch nadžánrových, přesněji řečeno takto se tvářících, cen mainstreamových či alternativních, ba i rockově vyhraněných. Naopak případné ceny zaměřené výhradně na folk či jazz zde chybějí, stejně tak ankety nepřesahující parametry jednoho média, o vyhledávacích soutěžích nemluvě.

Anděl

www.cenyandel.cz

Současný pořadatel: Lewron music center, s.r.o.
Počet konaných ročníků: 21
Ročník 2011: 8. 3. 2012 – Praha – Incheba Arena, přímý přenos ČT1
7 kategorií, 21 nominovaných, 7 oceněných + nejprodávanější album + Síň slávy

Výroční hudební ceny považované za odborné, čemuž někteří hloupější jedinci dokonce věří. Po svém vzniku v roce 1991 se jmenovaly například Gramy, což se správně psalo i četlo česky, jenže zdaleka ne všichni to chápali. Později šlo o Ceny Akademie populární hudby, než roku 2001 kohosi napadlo, že od sezóny 1997 udělovaná zlatá soška anděla hrajícího na šalmaj by se mohla promítnout také do názvu. Vývoj udílených artefaktů roku 2006 vystihl název knížky "Ušatec, gramofonek, Anděl", kterou sepsal Jarda Špulák poté, co dokonal veletoč z kritiků cen v jejich zastánce.

Ceny vymyslela Česká televize, leč od sezóny 1995 je předala IFPI, která věrna svému názvu považuje hudbu za průmysl a žel dělá vše pro to, aby tomu tak bylo. Licenci k udílení roku 2003 koupila Petarda a po ní v roce 2008 Lewron. Také díky těmto všem dopadá vše hrůzně a bude dopadat nadále, dokud na tom budou sedět žáby na prameni v podobě Žikovských a jim podobných nebo osoby kalibru Šišky a Wronky, kteří vidí či spíše chtějí vidět šoubyznys i tam, kde žádný není, a jejichž prvořadým cílem je setrvat v přímém přenosu na ČT1, udržet sledovanost a tomu přizpůsobit vše. Jedinci, kteří se tímto vším zabývají jen na základě koupených licencí či manažerských dovedností, a za nimiž stojí někdejší bezvýznamná hardrocková skupina Petarda, obludně patetické těleso Lewron Orchestra, letos končící festival Noc plná hvězd a věčné plácání se po ramenou s Pařízky a Izaiáši. A také protlačování mladých zpěvaček, z kterých je, dokud to nese a než budou odhozeny, vymačkávána šťáva jako z citrónu, jakož i Citronu, s nímž zpěvačka, která nemá ráda rock, nazpívala duet.

Hlasující akademii kromě jiných tvoří i nepodstatné figurky typu různých Dolejšů, Hniličků, Sidovských či Ulmů, tedy skutečných a opravdových znalců těch nejprogresivnějších hudebních výbojů. Tito a jiní slovutní a vážení páni akademici měli letos k dispozici obsáhlý seznam 82 nahrávek, který představuje jen několik málo procent veškeré tuzemské hudební produkce. Zcela v něm schází Bonus i Floex, zato však nechybějí Argema, Dalibor Janda či Felix Slováček, mezi nimiž se opravdu skvěle hledají vrcholné hudební klenoty. Tím pádem se není čemu divit, jestliže je 14 let od zisku prvního a následně i dalších okřídlenců konečně objevena Tonya Graves, veleben údajný zpěvák David Deyl a za domnělou mladou krev domácí hudební scény vydávány objevy z Třince.

Slavnostní večer mnohdy přitahoval skandály. Mezi ty nejvíce pamětihodné patří vzkaz Davida Kollera řediteli Železnému, ať si trhne nohou, různě pojaté bojkoty ze strany Ivy Bittové, Kryštof či Tata Bojs, v jedné ze žánrových kategorií omylem vyhlášený jiný vítěz či situace, kdy nečekaně selhalo hlasovací zařízení, takže hlasování se muselo vzápětí opakovat.

Také letos to bylo příšerné. Celá vypečená taškařice byla podle očekávání tradiční názornou ukázkou toho, kudy cesta nevede. Hlavně díky moderující Martě Jandové, jež začala trapným prozpěvováním písničky o sobě a vzápětí přivítala na udílení cen za rok 2001, čímž dokonale naznačila, v kterém roce se zapomněla. Následně neustále vyřvávala "ahóóój", na pódium uvedla "blek metl skupinu" Arakain a u jedné z kategorií podcenila start hlasování, čímž mnohé akademiky zmátla natolik, že nehlasovali. Později honila po pódiu Kluse a když si potom sundala boty s vysokým podpatkem, v nichž se jí špatně chodilo, zbývalo se zeptat, proč si je tedy brala. Večer vedle záplavy vyžilých rockerů charakterizoval také natolik špatný zvuk, že byl na obrazovce omlouván titulkem, takže není divu, že tvůrce vítězného klipu vyslovil přání, aby se těmto cenám vrátila důstojnost. Tu záměrně shazoval rovněž Tomáš Klus, jehož způsob přebírání sošek se pohyboval na hraně vtipu a chtěného trapasu, a jenž spolu s kolegou uváděl na pravou míru také mylnou informaci ohledně počtu prodaných nosičů. Poměrně ojedinělým světlým bodem byla Lenka Dusilová, při jejímž vystoupení diváci u televize přepínali na jiný program, a která projevila lítost nad kamsi odsunutými muzikanty ze žánrovek.

Anděl – žánrové ceny

www.cenyandel.cz

Současný pořadatel: Lewron music center, s.r.o.
Ročník 2011: 2. 3. 2012 – Praha – Palác Akropolis, záznam 10. 3. 2012 – ČT2 – Musicblok
8 kategorií, 24 nominovaných, 8 oceněných

Kdysi se předávaly na chodbě u záchodů, jindy kupodivu v rámci hlavního večera či v Noci s Andělem, jmenovitě Pavlem. Teď se předávají sice důstojně, jenže téměř mimo pozornost většiny médií. Letos přiblíženo formou celého dílu jindy otřesného pořadu Musicblok, jenž běžně bývá o ledasčem vyjma hudby. Lze rovněž litovat, že udělovaní andělíčci strážníčci jsou čím dál menší, skoro sotva viditelní, až jednoho nehezkého dne zmizí docela. IFPI si nepřeje nic jiného.

Původně i zde hlasovala celá tápající akademie, takže vítěze v oblasti alternativy, hard & heavy nebo jazzu mohly spoluurčovat i fosilie typu Hrdinky či Salavy, a podle toho to také vypadalo. Tato starost však koncem 90. let naštěstí připadla užším týmům žánrových specialistů. Rozvrstvení do kategorií se skoro každoročně měnilo, často bylo právem kritizováno, ale ten největší nesmysl v podobě společné kategorie dance & hip-hop byl správně odstraněn po úspěšném prosazení názoru, že jde o vzájemně nesouvisející scény a že současná elektronika nemusí být nutně k tanci. Přesto se stále vkrádají pocity určité nedokonalosti. Zdaleka ne veškerou hudbu lze totiž jednoznačně zařadit do jakkoli vymezených škatulek, takže vyloženě nadžánroví kreativci můžou zůstávat opomenuti. Zato laureáti ska & reggae jsou někdy vybíráni téměř z ničeho a naopak alternativa není ani tak žánr, jako spíše forma přístupu či vymezení se vůči mainstreamu. Neboť jak také prokázaly částečně zdvojené nominace za minulý rok, alternativně laděný může být rock, folk, elektronika nebo hip-hop.

Wronka to všechno sice kupodivu podporuje a Špulák dobře moderuje, někteří andělští protagonisté ovšem zjevně nevědí, která bije. Tak třeba Marta Jandová při čtení nominací objevila skrytou rezervu v názvu souboru SSOGE, jenž přečetla jako "sajlent skrím", čímž tichý proud proměnila v řev. Přestože si říká rockerka, tuto jednu z nejrespektovanějších tvrdých skupin posledních 15 let zaregistrovala asi vůbec poprvé. Při čtení názvu alba "Dlouhohrající děcka" formace J.A.R. se pro změnu smála tak, jako by se s ním také zrovna seznamovala, ačkoliv v posledním půlroce na něj musela narazit mnohokrát. Rockové hvězdy žijí opravdu v nějaké podivné paralelní realitě.

Navzdor vzniku nových cen mají andělské žánrovky stále smysl v tom, že umějí ocenit něco, co jiní ne. Vysoce ceněný Floex žádné Apollo ani Vinylu nedostal, zato Anděly rovnou dva. Naopak Bonus uspěl u kolegů, což svědčí o tom, že tyto ceny se vzájemně doplňují.

Apollo

www.cenyapollo.cz

Současný pořadatel: o.s. České hudební kritiky
Počet konaných ročníků: 1
Ročník 2011: 19. 1. 2012 – Praha – Nová scéna ND
1 kategorie, 7 nominovaných, 1 oceněný

Nově vzniklé ceny jsou ve skutečnosti cenou jedinou, takže množné číslo bude vhodné užívat teprve až v dlouhodobějším pohledu. Cenu udělilo sdružení České hudební kritiky, v kterém převládají bývalí i současní redaktoři Musicserveru, Rock & Popu, Reportu, jakož i někdejšího Rolling Stonu, Ultramixu, Filteru a dalších nadžánrově zaměřených médií, včetně novin a časopisů obecnějšího ražení. Naopak pisálci ze žánrově vyhraněnějších médií jsou téměř bez výjimky ignorováni. Ze zhruba 80 oslovených novinářů jich reagovalo asi 70, kteří hlasovali nejen pro vrcholné hudební počiny, ale rovněž pro sebe navzájem, neboť pouhá desítka takto vyvolených publicistů měla právo se sejít a diskuzí rozhodnout o vítězi. Výsledkem je kompromis mezi hlavními či žánrovými Anděly a Vinylou, respektive pop, který by za normálních okolností měl být mainstreamem, jenže v zahnilém zdejším prostředí plní spíše roli alternativy. Hlasovat lze pro tituly vydané od listopadu předchozího roku do listopadu hodnoceného roku, takže alba vydaná za padání listů mají hned dvojí šanci uspět.

Mezi hlavní iniciátory patří publicista Pavel Kučera, tedy přesně tentýž, co o Endless na Andělech před 10 lety napsal "na pódiu se zjevují jacísi metalisté", což je přibližně na stejné inteligenční úrovni, jako kdyby někdo k Bonusovi podotkl, že "nově vzniklou cenu převzal jakýsi hip-hoper". Darování či možná lépe řečeno vrácení 60 tisíc korun vítězi je od zlodějů z OSA sice natolik hezké, až se chce spotřebovat celý balíček kapesníčků, jenže ze strany pořadatelů ceny jde o smlouvu s ďáblem. Bude milé, když na to v budoucnu některý oceněný hudebník patřičně poukáže.

Břitva

www.cenybritva.cz

Současný pořadatel: žádný oficiální subjekt
Počet konaných ročníků: 11 + Břitva desetiletí
Ročník 2011: 10. 3. 2012 – Brno – Melodka, záznam Abyss TV – Reactor
12 kategorií, 75 nominovaných, 21 oceněných + 3x Galerie legend

Roku 2002 vzniklé výroční rockové ceny, o nichž by autor tohoto článku neměl psát, protože je jejich zakladatelem a spolupořadatelem, nicméně s ohledem na úplnost textu o nich psát musí. Každoročně hlasuje 50-70 metalových, hardcorových, punkových a vůbec tvrděrockových pisálků. Ceny zachycují domácí svět tvrdých kytar a lze je chápat coby rozšířenou verzi hard & heavy Andělů či zbustrovanou obdobu cen Apollo a Vinyla. Navzdory stylovému vymezení mají hlasující k dispozici několikanásobně obsáhlejší seznam vydaných počinů, než jakým disponuje zmatená andělská akademie. Oproti jiným cenám je zjevný velký počet vyhlašovaných kategorií, nominovaných i oceněných, stejně jako rozsah kompletních výsledků. Autora všech těchto seznamů nutno považovat za naprosto zjevného magora a nebezpečného šílence, zralého pro neodkladnou ústavní léčbu.

Zhýčkaná rockmetalová profiscéna tuto anketu převážně ignoruje, anketa ale neignoruje tuto scénu, přestože mezi oceněnými převládají hlavně undergroundovější pojmy, nejčastěji Insania, První hoře, Dark Gamballe, Silent Stream Of Godless Elegy, Malignant Tumour, Gride a pár dalších, jakož i čerstvě vítězní Heiden. "Zasloužilé" skupiny jsou od loňska uváděny do Galerie legend a před časem proběhlo i hlasování pro Osobnost scény, které vyhrál publicista Petr Korál.

Organizačně jde o amatérské a nadšenecké konání, které nepořádá vůbec žádný oficiální subjekt. Na pořádání těchto cen se proto může podílet víceméně skoro každý, kdo o to projeví zájem, dokáže být přínosem a současně za to pokud možno nic nechtít, přičemž toto všechno se každoročně obejde bez jakýchkoli podpisů smluv a podobně laděných praktik.

Czech Best Vinyl Disk

www.srpuls.cz/vdmusick/

Současný pořadatel: Vinyl Disk Musick
Počet konaných ročníků: 5
Ročník 2011: bez vyhlášení
2 kategorie, bez nominací, bez ocenění

Roku 2007 zrozená anketa webu Vinyl Disk Musick, jíž původní titul Gramodeska slušel o trochu více než nynější chybně poskládaný anglický název. Zaměření pouze, čistě a výhradně na vinylové počiny, tedy historicky nejdůležitější a nejkrásnější zvukové nosiče, pro něž hlasuje cosi přes stovku příznivců tohoto formátu. Mezi nimi nechybí ani celá řada s vinylem spjatých známých hudebníků, vydavatelů či publicistů. Neomezený hudební záběr, zahrnující cokoliv gramodeskově vydaného, jen s vyřazením ideologicky pochybných skupin. Převládá undergroundový hardcore, punk a metal nebo alternativní odnože rocku, elektroniky či hip-hopu, leč v případě vydání vinylu je akceptován i třeba Pavel Bobek. Ačkoliv se coby jediná ze všech těchto anket obejde bez vyhlašovacího večera i udílených cen, přesto má smysl, byť doceněný převážně jen nadšenými příznivci vinylu.

 

Černá vrána

www.cernavrana.wz.cz

Současný pořadatel: Rockshock + další média či jiné subjekty
Počet konaných ročníků: původně 2, později 8
Ročník 2011: 28. 12. 2011 – Praha – KD Barikádníků
5 kategorií, bez nominací, 5 oceněných

V letech 1990 a 1991 poměrně kultovní metalová anketa fanzinu Metaliště a pořadu Gung-Ho, podle názvu braná jako opozice vůči Zlatým slavíkům, z jejíž vítězné sestavy vzešel úspěšný schelingerovský projekt Zemětřesení. Roku 2004 obnoveno z iniciativy autora článku, pod patronací Rockshocku však anketa ihned sklouzla k tomu, že na Rockovém vánočním mejdanu na Barče, připomínajícím ze všeho nejvíc rockmetalový skanzen 80. let, se vyhlašují fanoušky ukuchtěné sestavy údajně nejoblíbenějších zpěváků, kytaristů, baskytaristů, klávesistů a bubeníků. Žel, mimo tato vítězná jména se nezveřejňuje žádné další pořadí. Většinou vítězili členové Arakainu, leč sledovat to, který z bývalých či současných zpěváků této formace právě triumfuje, není nijak zajímavé. Donedávna se hlasovalo také v ženských kategoriích, kde nejčastěji vítězily členky nepříliš známé formace Four Roses. Zpěvačkám pravidelně vévodila Lucie Bílá, pro mnohé zakonzervované arakainology patrně nadosmrti ta nejlepší, její jméno však s opozicí vůči Slavíkům nemá nic společného. Pro členy či fanoušky Arakainu, ABBandu a Merlinu asi zásadní, ale jinak vcelku zbytečná anketa. Aktuálně uložena k ledu.

Český Slavík

www.ceskyslavik.cz

Současný pořadatel: Musica Bohemica, s.r.o.
Počet konaných ročníků: Zlatý slavík – 30, Český Slavík – 16
Ročník 2011: 26. 11. 2011 – Praha – Státní opera, přímý přenos TV Nova
8 kategorií, 28 nominovaných, 14 oceněných + Absolutní vítěz

Nejstarší a stále nejpopulárnější anketa, kterou již neexistující týdeník Mladý svět založil v roce 1962 pod názvem Zlatý slavík, aby jej po četných hlasovacích podvodech a 30 ročnících odstřelil roku 1991. Exhumován v roce 1996 jako Český Slavík a usazen do roviny noblesně nablýskaného galavečera, kde si v podstatě pravidelně chodí pro ceny božský Karel, všudevlezlá Bílá či hrdinové národního bigbítu Kabát. Anketa si tak spokojeně hnije ve vlastní šťávě a televizní publikum tomu uznale tleská, přičemž nic nenasvědčuje tomu, že by se snad probůh mělo něco změnit.

Hudební ceny Óčka

www.ocko.idnes.cz

Současný pořadatel: Stanice O, a.s.
Počet konaných ročníků: 9
Ročník 2011: 16. 11. 2011 – Praha – Lucerna, přímý přenos TV Óčko
8 kategorií, 32 nominovaných, 8 oceněných

Původně jakžtakž snesitelné ceny se průběhem let proměnily v naprostou ultrakomerční taškařici, při níž nadržené dvanáctileté holčičky pod pódiem piští při pohledu na Koblížky, a kdy jde prvořadě o to, aby moderátor večera při jakékoliv zmínce názvu cen neopomenul vyslovit jméno jejich generálního partnera. O hudbu zde nejde, ostatně, televize Óčko pečlivě, důmyslně a systematicky zrušila veškeré lepší pořady a dnes již nemá s hudbou téměř nic společného.

Hudební festivalové ceny

www.festivaloveceny.cz

Současný pořadatel: PromoProdukce, a.s.
Počet konaných ročníků: 2
Ročník 2011: 20. 9. 2011 – Praha
9 kategorií, 92 nominovaných, 9 oceněných

Ceny, o nichž rozhodují návštěvníci největších hudebních festivalů. Nominace i výsledky plně odrážejí dramaturgickou zatuchlost většiny těchto přehlídek.

 

MTV European Music Awards – Best Czech/Slovak Act

www.cz.mtvema.com

Současný pořadatel: TV Nova
Počet konaných ročníků: 2
Ročník 2011: 30. 11. 2011 – Praha – Cover Place
1 kategorie, 5 nominovaných, 1 oceněný

Společná česko-slovenská kategorie v rámci evropských cen ultrakomerční stanice MTV. Oba ročníky vyhráli, do evropského finále postoupili a v něm neuspěli Charlie Straight.

TýTý

www.televize.cz/tyty/

Současný pořadatel: Bauer Media v.o.s.
Počet konaných ročníků: Mám rád – 1, TýTý – 21
Ročník 2011: 14. 4. 2012 – Praha – Divadlo na Vinohradech – přímý přenos ČT1
11 kategorií, 54 nominovaných, 11 oceněných + Dvorana slávy + Absolutní vítěz

Ceny televizních diváků, zrozené v roce 1990 pod názvem Mám rád, od roku 1991 pak pod stávajícím titulem. Oceňována televizní popularita v několika oborech, včetně zpěváků a zpěvaček. Kdysi možná i tolerováno díky noblesnímu moderování Markem Ebenem, nyní již jen zatuchlost nejtěžšího kalibru, převyšující snad i Slavíky. Pouhý pokrm pro tupé konzumní publikum.

Vinyla

www.vinyla.cz

Současný pořadatel: o.s. Goliart
Počet konaných ročníků: 1
Ročník 2011: 10. 3. 2012 – Brno – Fléda
3 kategorie, 11 nominovaných, 3 ocenění

Nově vzniklé ceny sdružení Goliart, za nímž stojí duo koordinátorů, jejichž příjmení si pravděpodobně nepamatují ani oni samotní. Hlasuje 17 porotců včetně čtveřice radních, přičemž tato úžasná sestava má do budoucna rotovat. V překladu jde o elitářský sbor nejchytřejších z nejchytřejších, kteří spolkli veškerou moudrost světa, rozumí všem hudebním stylům, či se tak alespoň tváří, a s pomyslnou bílou šálou kolem krku kážou o tom, že kolegové z Apolla nominovali v podstatě pop, z hlediska vyšších sfér nepatřičně považovaný za alternativu. Tu naopak objevují oni.

Nominacím vévodí rozličně pojaté elektronické experimenty, nejčastěji s hip-hopovým nebo žádným vokálním projevem, neboť zpěv v jeho tradičním chápání mnohé intoše obtěžuje. Seznam vybraných hudebních skvostů, že větších už být nemůže, působí každopádně natolik minoritně, že nominovaný festival Colours Of Ostrava v tomto obležení zavání bohapustou komercí. Hlasující nepodléhají vůbec žádným zájmovým tlakům, při pohledu na vítězné B4 z produkce Polí5 je ale zřejmé, že kamarádským ano. Ostatně, celý projekt se točí kolem médií A2, His Voice, Full Moon či Aardvark a komunitě kolem Rekomanda. Mezi chytrými, chytřejšími, chytrolínskými, ba až přechytralými hlasujícími vyniká osoba Jiřího Špičáka, jehož multižánrově alternativní široký záběr obsáhne black metal i křesťanské country, ba dokonce i hauntologické zvukové krajiny, vzdálené natolik, že kromě něj o nich zřejmě nikdo další dosud jaktěživ neslyšel. Což je hodno neskonalého obdivu.

Uznání ostatně zaslouží celý tento projekt, přestože není zase až tak nadžánrový, jakým by chtěl být, protože hlasující holdující převážně alternativě, elektronice či hip-hopu vybrali především alternativu, elektroniku či hip-hop, zatímco jiné styly zde paběrkují. Proto při vší úctě k jejich konání, k tomu aby byli oceněni Bonus, Floex, Heiden či Kmeny, bylo třeba jiných cen, zatímco těmto se to nepovedlo. Je dobře, že existují tyto ceny, ale také je dobře, že neexistují pouze ony. Jsou jen střípkem do mozaiky dalších ocenění, která se tudíž navzájem doplňují. Přesto nutno pogratulovat ke vzniku velmi pěkných výročních elektronických cen, které bude dobré nadále sledovat.

Naprosto vynikající a vůči názvu příznačný se jeví nápad s předávanými vinyly coby cenami, které si ve striktně omezeném množství může zakoupit a jimi se ocenit i běžný lid. Nakolik však uspěje samotná anketa, se ještě uvidí. Pokud coby předobrazy slouží Ceny Alfréda Radoka či Jindřicha Chalupeckého, pak to na žádný velký mediální průraz nevypadá a vzduchem budou poletovat spíše polámaní Andělé i vypelichaní Slavíci. Přesto bude prováděn patřičně hloubkový a zajisté chvályhodný umělecký ponor, ale snad ne zase až tolik hluboký, aby byl následován smutný úděl podobných cen Žlutá ponorka, jež se před nějakými 10-15 lety nořila tak intenzivně, že už nevyplavala.

Výroční ceny OSA

www.osa.cz

Současný pořadatel: OSA
Počet konaných ročníků: 6
Ročník 2011: zatím nevyhlášen

Značně okrajové ceny nenažrané zlodějské mafiánské organizace OSA, která se soustředí na zákonem posvěcenou ochranu trvalých a bezpracných autorských zisků, a jíž primárně nejde o hudbu, ale čistě o to, že se na ní dá něco vydělat. Udělováno nejhranějším autorům či jejich skladbám, tedy něčemu, o čem rozhodují dramaturgové nejobludnějších stanic typu Impulsu či Evropy 2.

Zlatý David

www.cilichili.cz/zlaty-david/

Současný pořadatel: ČiliChili & Hudební masakry
Počet konaných ročníků: 1
Ročník 2011: 7. 3. 2012 – Praha – 2. patro
4 kategorie, 12 nominovaných, 4 ocenění

Čerstvě vzniklé anticeny, vzniklé z iniciativy subjektů ČiliChili a Hudební masakry. Jak název napovídá, oceňovány jsou příšernosti natolik hrůzné, že nestor českého nevkusu Vladimír Štancl, známější coby Michal David, je oproti nim ještě zlatý. Nultý ročník hlasování ovládl nesmrtelný hipster Petr Kotvald, mladé umečené kuře Sandra Bell Rosová, hory slizu a vlnících samic MC Duro, umělecky navazující na rumunsko-moldavskou taneční vlnu, a také chytlavý šlágr strašlivé antihudební zrůdy Petera Hudlika. Zvrácená klikací anketka pro milovníky těch největších zvrhlostí.

Žebřík

www.ireport.cz

Současný pořadatel: iReport
Počet konaných ročníků: 20
Ročník 2011: 16. 3. 2012 – Plzeň – Parkhotel, záznam 23. 3. 2012 – ČT2
10 kategorií, 45 nominovaných, 27 oceněných

Ceny čtenářů zkrachovalého magazínu Report či dříve Rock Report, fungujícího už pouze internetově. Kdysi nejrespektovanější čtenářská anketa žel zapadla do bahna. Vyhlašovací večer rozhodně splňuje jisté profesionální parametry a Jarda "Harry" Hudec to možná myslí dobře, ovšem výsledkově se mu ceny rozpadly pod rukama. Pokud moderátor Zdeněk Suchý před několika lety z pódia vykřikoval cosi o jediné anketě mající smysl, je divné, že mu přitom huba neupadla. Ani noví průvodci Tomáš Hanák či Klára Vytisková nemůžou odvrátit skutečnost, že oceňování žumpy typu Nightworku či Mira Šmajdy asi svědčí o schopnostech některých fanklubů, ne však o hudebních kvalitách. Kdysi solidní anketa se tak potácí někde mezi Anděly a Slavíky, přičemž ani pohled na bezmála středněproudý a jen nepatrně lepší vkus většiny redaktorů nenasvědčuje tomu, že by jí bylo pomoci.

Nejlepší alba roku 2011 podle cen a anket:

ANNA K – Relativní čas
Žebřík – Album roku – 2. místo

B4 – Didaktik Nation Legendary Rock
Vinyla – Deska roku – 1. místo

BONUS – Náměstí míru
Anděl – Alternativní scéna – nominace
Anděl – Hip-hop – nominace
Apollo – 1. místo
Vinyla – Deska roku – nominace

COCO JAMMIN PRODUCTION – Sklizeň
Anděl – Ska & reggae – 1. místo

ČOKOVOKO – Hudba
Vinyla – Deska roku – nominace

DIKOLSON – The Bear Is Sleeping Now
Apollo – nominace

LENKA DUSILOVÁ – Baromantika
Anděl – Album roku – nominace

FLOEX – Zorya
Anděl – Alternativní scéna – 1. místo
Anděl – Elektronická hudba – 1. místo
Apollo – nominace
Vinyla – Deska roku – nominace

GRIDE – Záškuby chaosu
Anděl – Hard & heavy – nominace
Břitva – Album roku – 3. místo
Czech Best Vinyl Disk – 2. místo

HEIDEN – Dolores
Anděl – Hard & heavy – 1. místo
Břitva – Album roku – 1. místo

TOMÁŠ KLUS – Racek
Anděl – Album roku – 1. místo
Anděl – Folk & country – nominace
Žebřík – Album roku – 1. místo

ROBERT KŘESŤAN A DRUHÁ TRÁVA – Marcipán z Toleda
Anděl – Folk & country – 1. místo

LAHAR – Umění strachu
Czech Best Vinyl Disk – 1. místo

ZUZANA LAPČÍKOVÁ KVINTET – Rozchody, návraty
Anděl – World music – 1. místo

MIDI LIDI – Operace "Kindigo!"
Apollo – nominace

PRAGO UNION – V barvách
Anděl – Hip-hop – 1. místo

PRINCE OF TENNIS – Urbi And Orbi
Anděl – Elektronická hudba – nominace
Apollo – nominace

RAVELIN 7 – 7 kroků po zamrzlé řece
Czech Best Vinyl Disk – 3. místo
Břitva – Album roku – 7. místo

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY – Návaz
Anděl – Hard & heavy – nominace
Břitva – Album roku – 2. místo

TATA BOJS – Ležatá osmička
Anděl – Album roku – nominace
Apollo – nominace
Žebřík – Album roku – 3. místo

HUGO TOXXX – Legální drogy / Ilegální kecy
Anděl – Hip-hop – nominace
Vinyla – Deska roku – nominace

VERTIGO – Metamorphosis
Anděl – Jazz & blues – 1. místo

Autor tohoto článku je zakladatelem a spolupořadatelem cen Břitva, hlasujícím v anketě Czech Best Vinyl Disk, členem poroty hard & heavy Andělů a poradcem jejich garanta, bývalým hlasujícím členem cen APH Anděl a také někým, kdo do toho všeho mluví nikoliv na základě mandátů, licencí či kompetencí, ale kvůli bytostnému zájmu o věc.

čtenáři: 4.1/5 | hodnotilo: 24

Diskuze

Cekem příspěvků: 5

V kostceelpi24.03.12 | 12:34:16
:)Mike23.03.12 | 18:54:11
Ceny? Celebrity? lukáš21.03.12 | 15:34:27
-krusty-21.03.12 | 07:16:11
Ondra20.03.12 | 10:36:09