Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Články

Randy Blythe - jiný úhel pohledu

Randy Blythe - jiný úhel pohledu

Poslední týden se nemluví o ničem jiném. Zpěvák kapely LAMB OF GOD Randy Blythe byl v Praze zatčen a nyní sedí na Pankráci ve vazební věznici. Někteří kolegové se této kauze již ve svých článcích věnovali, já bych ale rád přidal i svůj vlastní pohled, i když se s nimi budu v mnohém shodovat. Na inkriminovaném koncertě před dvěma lety jsem byl a podrobně sleduji jak česká, tak zahraniční média, názory hudebníků i fanoušků a snažím se utvořit si v problému tak jasno, jak jen to jde, aniž bych se stavil na jakoukoli ze stran.

LAMB OF GOD měli přijet poprvé do Česka a jelikož v té době patřili mezi jedny z nejvlivnějších kapel, které jsme já a mé okolí poslouchali, vstupenky byly zakoupeny téměř okamžitě. Pondělí 24. května 2010, pouhé dva dny před mou ústní maturitní zkouškou, byl tím dnem D. Po hudební stránce koncertu nelze nic vytknout. Skvěle vybraný setlist, výborná atmosféra, jen nasazení kapely nebylo maximální. S tím se však setkávám u více amerických kapel. Pod pódiem to patřičně vřelo, Randy fuckoval téměř neustále a nebýt pár drobností, koncert by připomínal už jen plakát nad postelí. Avšak dle jedné teorie i mávnutí motýlího křídla může způsobit přírodní katastrofu.

V tomto bodě bych rád upozornil, že koncert a s ním spojené incidenty se odehrály před více než dvěma roky a že si nejsem a nemohu být jistý, zda se ve všech případech jednalo o jednoho a toho samého fanouška. Budu však dle dostupných informací předpokládat, že se Daniel N. pokusil na stage vydrápat více než jednou, ačkoli si to kapela nepřála a i pořadatelé mu to dávali jasně najevo. Kritický okamžik se měl odehrát zřejmě při třetím pokusu. Randy Daniela nevybíravě srazil k zemi, zaklekl mu krk kolenem, ale stále nepřestával zpívat. Naopak řval paralyzovanému fanouškovi do ucha, poté ho zvedl, popadl za vlasy a nevybíravým způsobem shodil z pódia. Alespoň tak si událost vybavuji já. Jak Daniel dopadl na zem a co se tam s ním dělo, to už nevím, jelikož jsem se věnoval koncertu. Odezva od publika však byla jasná – pískot. Daniel měl pak podle informací z médií po pádu na hlavu cítit nevolnost a po dvou týdnech od koncertu zemřít na vnitřní krvácení. Toliko fakta a vzpomínky, nyní bych se však rád věnoval pohledu na incident z více zúčastněných stran.
Dle dalších informací, které jsem získal, se pro Daniela osudný okamžik stal až ke konci koncertu mezi skladbami. Po Randyho gestu, které si mnoho lidí vyložilo jako pozvání na pódium, vylezli dva chlapci na stage a Randy jednoho z nich shodil dolů. Právě tento pád mu měl zapříčinit zranění, které ho později stálo život. Právě tehdy měla zaznít věta "Too Many people on stage".

Randy Blythe je znám jako nekompromisní osobnost, která si nebere servítky s ničím a s nikým. Na koncertech vystupuje jako agresivní a drsný zpěvák, vše však v určitých mezích. Dříve měl problémy s alkoholem, v současné době už by měl být dva roky čistý. Zda tomu tak bylo i v době pražského koncertu mi není známo, avšak v konečném důsledku to nehraje závažnější roli. Na koncertě před dvěma lety se choval tak, jak každý předpokládal – nasranost na prvním místě, přesvědčivost, agresivita. Stejně jako na kterémkoli jiném vystoupení. Avšak tenkrát v Praze zřejmě neměl svůj den. I přes hecování fanoušků nepřipustil, aby kdokoli narušil teritorium kapely a často i s pomocí ochranky vracel mezi prostý lid ty opovážlivce, kteří se o to pokoušeli. Po prvním ani druhém pokusu však nebyl těmto snahám ze strany příliš agilních fanoušků konec a Randy se do své role vžil až moc. Ovládl ho jeho vnitřní vztek, přidal na agresivitě a k fanouškům se choval s takovou neúctou, kterou jsem do té doby nikdy neviděl. Jeho konstatování "Too many people on the stage" bylo sice jasné a zřetelné, ale problémy se dají řešit i jinak, než jen násilím. Tedy uznávám, že se Randy choval v dané situaci neadekvátně a přehnaně hrubě.

Fanoušek Daniel šel, stejně jako desítky dalších, na první koncert své oblíbené kapely v Česku. Její vystoupení ho rozpálilo natolik, že zábrany šly stranou a Dan chtěl z koncertu vytřískat co největší hudební zážitek. K samotnému řádění v kotli je třeba říci, že právě LAMB OF GOD v čele s Randym na svých koncertech notně podporují wall of death, tedy nemají s určitou mírou hrubosti a tělesného pošťuchování pod pódiem sebemenší problémy. S tím však souvisí i ten fakt, že pobyt v kotli je na vlastní nebezpečí a zranění nelze vyloučit. To by měl každý fanoušek vědět a přizpůsobit tak svou pozici v sále dle toho, jaké riziko je ochoten nést. Stagediving jako takový jde v tomto ještě mnohem dál, jelikož skok z pódia do davu může být nebezpečný především v těch případech, kdy je ochota dole stojících lidí chytat letící tělo mizivá. V takovém případě hrozí reálné zranění nejen skokana, ale i (ne)chytačů. Daniel tedy při svém počínání měl o těchto rizicích vědět a především si měl být vědom možných následků.

Stagediving je u mnoha kapel tolerován, u některých i podporován, LAMB OF GOD však mezi ně nepatří. Mají rádi svůj prostor a odstup od diváků, chrání tím nejen sebe, ale i své vybavení. Rozšlapané efekty nebo pivo v zesilovači mohou přijít na slušné peníze, stejně tak ožralý pobuda domáhající se mermomocí přístupu k mikrofonu není pro kapelu ničím příjemným. V těchto případech má zasáhnout pořadatel a při opakovaném narušení prostoru, kam mu není povolen přístup, fanouška vyvést. Pořadatel tak mohl při květnovém koncertu roku 2010 maximálně vytvořit použitím zábran jakýsi koridor mezi pódiem a fanoušky, avšak zřejmě to nepokládal za nezbytné. Pokud poprvé zabrouzdáme i do vod právních, tak koupí vstupenky se účastník koncertu zavazuje dodržovat jak provozní řád místa konání akce, tak pokyny pořadatele a podmínky, které se k nim vážou. Provozní řád Abatonu se mi najít nepodařilo (jelikož je klub již uzavřen), ovšem na uveřejněném videu, kterému se budu ještě věnovat, je jasně vidět, že pořadatel neúspěšnému skokanovi (Danielovi?) jasně vysvětluje, že na pódiu nemá co dělat. Nerespektováním těchto pokynů tak porušil podmínky, které se zavázal dodržovat. Pořadatel tedy svou povinnost splnil.

Po dvou měsících od akce a tedy po měsíci a půl od nešťastného úmrtí Daniela se tento incident začal vyšetřovat. Následovaly výslechy svědků a po neúspěšné žádosti o spolupráci amerických úřadů byl případ zřejmě odložen. Minulý týden ve čtvrtek se měl v pražském klubu Rock Café uskutečnit druhý koncert kapely LAMB OF GOD společně s ALL SHALL PERISH a SKELETONWITCH, který však v tu dobu z neznámých neproběhl dle plánu a vystoupily pouze poslední dvě jmenované kapely. Až později vyšlo najevo, že zpěvák LAMB OF GOD Randy Blythe byl na letišti ihned po svém příletu zatčen českou policií a obviněn z ublížení na zdraví s následkem smrti (některé zdroje uvádějí zabití). Následně byl kvůli oprávněným obavám z opuštění republiky přemístěn do vazební věznice na Pankráci. V sobotu pak proběhlo přelíčení, kde bylo Randymu sděleno obvinění a také výše kauce, která činí 4 miliony korun, tedy Randym přiznaný roční příjem.

Jelikož byly banky o víkendu zavřené, musel Randy se svými právníky čekat až do pondělí, kauce byla dle dostupných informací zaplacena v úterý. Zde je nutné podotknout, že zaplacením kauce se Randy nevyplatí z trestného činu, ale pouze z věznění ve vazbě. Po propuštění z vazby pak bude stíhán na svobodě a je jen na rozhodnutí soudce, jaké dodatečné podmínky stanoví. Může například rozhodnout, že Randy nesmí opustit do soudního přelíčení republiku, nebo že musí být přítomen na určité adrese. Pas mu však soud odebrat nemůže. V tomto bodě se zdroje poněkud rozchází a není úplně jasné, zda bude moci Randy po opuštění vazby odjet domů. Je to však zřejmě ta nejpravděpodobnější možnost a samotného soudu o vině či nevině by se tak zřejmě vůbec nezúčastnil. V současnosti je Randy stále na Pankráci, jelikož státní zástupce si vyžádal dodatečný čas k prošetření všech skutečností a Randy Blythe by tak měl v Česku setrvat ještě do konce příštího týdne. Pokud však bude při soudu shledán vinným, hrozí mu trest odnětí svobody až na dobu deset let.

Je potřeba také zmínit, že Randy po celé ty dva roky neměl o smrti Daniela ani tušení. Vyjádřil nad jeho osudem svou lítost a i jeho překvapení bylo více než zřejmé. Randy určitě není člověkem, který chtěl někoho zabít, avšak v zápalu nasazení neodhadl míru a zachoval se nepřiměřeně hrubě, čímž zřejmě způsobil smrtelné zranění Daniela N. O jeho vině či nevině rozhodne až soud, my ostatní se můžeme jen dohadovat a domnívat.

Reakce na Randyho uvěznění jsou různé, řekl bych někdy až diametrálně. Dva proti sobě stojící tábory, z nichž každý má svým způsobem pravdu, ale nikdy ne celou pravdu. Zejména v USA se zvedla ohromná vlna podpory, která pod hashtagem #freerandyblythe "bojuje" za zpěvákovo propuštění. V jejich očích je Česká republika v mnoha případech zaostalou komunistickou zemí třetího světa kdesi v Asii, což ale není nic zas až tak neobvyklého, kdo z Čechů ví, kde se nachází třeba Nebraska? Tito lidé mají zprávy, ze kterých čerpají, velmi zkreslené. Mnoho věcí se ztratí v překladu (který často obstarává pouze Google), ale nejvíce škody páchá uveřejněné video z koncertu. To zachycuje přibližně 30 minut z vystoupení kapely (odkaz směřuje na sestřih) a za tu dobu jsou vidět tři pokusy o dobytí stage fanouškem. Bohužel však ani na jednom z nich není probíraný incident, jelikož ten se udál až v závěru koncertu a Randyho chování ani Danielovy osudné činy tak vidět nejsou. Naprostá většina lidí však bere video jako důkaz, že Randy se neadekvátně či přehnaně hrubě nechoval, a vysvětlit jim cokoli je jako boj s větrnými mlýny.

Naopak česká média se kauzy chytla s vervou sobě vlastní a vykreslují tak Randyho jakožto krvelačnou bestii, která se na pódiu poprala s milujícím a nevinným fanouškem, následně ho skopla z pódia a způsobila tak jeho smrt. V očích národa tak jsou vyznavači metalu opět bráni jako primitivní stvoření, která se neumí chovat a vraždí se mezi sebou. Tento mediální obraz tak jen navazuje na několik let starou a již kultovní reportáž TV Nova.

Dalším aspektem, kterým mnoho zahraničních lidí a už i uznávaných hudebníků argumentuje, je smrt kytaristy kapel PANTERA a DAMAGEPLAN Dimebaga Darella. Ten zemřel 8. prosince 2004 rukou fanouška jménem Nathan Gale, který tvrdil že mu členové Pantery kradou skladby které napsal. Incident se odehrál v klubu Alrosa Villa, ve hlavním městě státu Ohio, Columbus. Během koncertu Damageplan se Nathan dostal na pódium a střelil Dimebaga několikrát do hlavy. Zastřelil rovněž bodyguarda jménem Jeffrey "Mayhem" Thompson, který jej chránil svým tělem. Dalšími, kteří ten večer zemřeli byli Nathan Bray (fanoušek), Erin Halk (zaměstnanec klubu) a sám Nathan Gale, který zemřel poté co ho policejní důstojník střelil do hlavy brokovnicí. (zdroj: wikipedia.org)

Hudebníci i veřejnost v USA jsou na tuto událost značně citliví a ohání se tedy právem hudebníka chránit své zdraví a svůj život, pokud se cítí ohrožen. Vezmeme-li v potaz také až přehnaně liberální přístup americké legislativy k ochraně osobního vlastnictví a osobního prostoru, kdy v některých státech je zákonem povoleno zastřelit neozbrojeného člověka i třeba u vás v kanceláři, pokud se cítíte ohroženi, stane se bezhlavé ospravedlňování Randyho činu více pochopitelným. Duch Dimebaga se vznáší hodně nízko nad hlavami všech metalistů. Daniel však Randyho ani nikoho jiného neobtěžoval ani neohrožoval.

Mnohem důležitější však jsou následky, které tato kauza přinese. V případě, že bude Randy odsouzen k odnětí svobody a tedy uznán vinným, může se stát mnoho věcí, které si většina lidí vůbec neuvědomuje. Dokonce se mohou stát i pokud bude Randy zproštěn obžaloby, nedivil bych se. Ze zámoří už se ozývají hlasy, že kapely budou ČR při svých evropských tour cíleně bojkotovat. Že k nám už nikdy nepřijedou LAMB OF GOD je jisté, ale existuje tu i riziko, že se tento bojkot rozšíří i mezi další kapely. Ruku na srdce, Česko není zrovna jednou z nejlukrativnějších koncertních lokalit. Stejně tak se může stát, že kapely, které se zde rozhodnou hrát, budou mít odlišné smluvní nároky než dříve, budou mít více požadavků a celkově se budou jejich manažeři snažit co možná nejvíce eliminovat riziko podobného incidentu. Pořadatelé samotní mohou zpřísnit svá pravidla pro stagedivery, v extrémním případě může dojít i k úplnému zákazu jakéhokoliv moshpitu, jako je tomu třeba v některých klubech v Bostonu, MA. Ono se i může stát, že se za chvíli roztrhne s žalobami pytel, každý bude chtít finanční kompenzaci za odřeniny, naražená žebra, vypíchnutá oka a tak dále, a tomu se musí nějak čelit.

Na závěr nechci vynášet nějaké soudy, názory či prognózy. O osudu Randyho a potažmo i metalových koncertů u nás rozhodne v nejbližších dnech justice. Jediným mým přáním a apelem zároveň je toto: nevěřte médiím vše, co je vám naservírováno, zkoušejte se na problémy podívat z více pohledů, diskutujte o tom, co řečeno nebylo, porovnávejte dostupné verze a sbírejte fakta. A především přemýšlejte! Stejně tak je nutné si předem uvědomit následky svých činů na koncertech, snažit se neublížit nejen sobě, ale především těm ostatním a hlavně dodržovat pravidla pořadatelů. Pak se nebudou tyto kauzy vůbec muset řešit.

čtenáři: 4.6/5 | hodnotilo: 40

Anketa

Měl by být Randy Blythe zproštěn obvinění?

Ano

112 hl.
 

Ne

104 hl.
 

Celkem hlasovalo: 216 | Zobrazit všechny ankety

Diskuze

Cekem příspěvků: 25

kostrafazier09.02.13 | 13:02:45
kostraOndřej Komáre...09.02.13 | 15:40:41
DW11.07.12 | 12:46:07
Ondřej Komáre...11.07.12 | 17:53:29
DW11.07.12 | 19:13:39
František Novo...11.07.12 | 23:39:54
Ondřej Komáre...12.07.12 | 07:06:00
Štěpán Šime...12.07.12 | 17:42:02
František Novo...09.07.12 | 11:07:46
Ondřej Komáre...09.07.12 | 12:44:13
k09.07.12 | 11:20:18
Štěpán Šime...09.07.12 | 12:17:13
František Novo...09.07.12 | 12:59:17
Tom10.07.12 | 09:10:26
František Novo...10.07.12 | 17:22:38
Tom10.07.12 | 09:10:55
k.eight.a06.07.12 | 19:40:03
jano06.07.12 | 22:50:38
Ondřej Komáre...06.07.12 | 23:26:16
brooke quinn12.07.12 | 08:57:45
JV12.07.12 | 13:21:12
DW12.07.12 | 11:23:47
k07.07.12 | 08:43:42
Ondřej Komáre...07.07.12 | 09:23:02
jano06.07.12 | 22:51:57

Související články

Nejnovější diskuze

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
23.11.15 | 11:49:25

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
23.11.15 | 05:02:25

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
22.11.15 | 07:34:56

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
20.11.15 | 22:29:35

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

grbňavý anonym
19.11.15 | 20:06:09

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Jaroslav Burda
19.11.15 | 13:59:42

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
19.11.15 | 11:34:17

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Štěpán Šimek
19.11.15 | 08:35:18

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
18.11.15 | 23:22:23

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
18.11.15 | 21:08:27

Více

Facebook   MySpace   YouTube