Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Články

Brodění se bahnem aneb Jak jsem dělal porotce MetalGate Massacre

Brodění se bahnem aneb Jak jsem dělal porotce MetalGate Massacre

(Nutná poznámka pro méně chápavé – tento článek rozhodně není odsouzením MetalGate Massacre, ani jiných podobných soutěží. Jde čistě o pohled na úroveň soutěžících kapel.)

Někdy v srpnu jsem byl přizván do poroty čtvrtého ročníku vyhledávací soutěže MetalGate Massacre, kterou pořádá momentálně asi nejaktivnější metalový vydavatel u nás a také spolupořadatel čím dál lepšícího se tvrdého festivalu MetalGate Czech Death Fest.

Do soutěže se přihlásilo přesně 80 kapel. Každá z nich nabídla zhruba 10 minut soutěžního materiálu, obvykle tedy 3 songy. Žánrově silně převládal metalcore, deathcore či nu-metal, asi ve 30 případech. Zhruba 15x byl zastoupen klasický heavy rock či heavy metal, 5 až 10 výskytů zaznamenal tvrdší rock, podobně jako thrash metal a death metal. Přibližně třikrát se rozeznělo screamo či postcore, dvakrát gotický rock a pouze v jediném případě black metal a grindcore.

Zdaleka přitom nešlo pouze o mladé začínající kapely. Mezi soutěžícími se objevilo i několik poměrně letitých a zkušených skupin, například LIKE FOOL či SEPPUKA, nemluvě pak o několika málo otřesných heavyrockových zábavovkách, v jejichž tvorbě se zastavil čas.

Cesta do hlubin české scény

Žel se opětovně potvrdilo, že přestože tuzemská tvrděrocková či metalová scéna rozhodně disponuje i celou řadou schopných a kvalitních souborů, ty většinou nemají potřebu se hlásit do těchto soutěží. Mezi přihlášenými se sice našlo několik málo talentovaných skupin, jinak však převažoval podprůměr, někdy ústící v až mizérii. O to více potěšitelná je schopnost reflexe ze strany pořadatelů, kteří hlasující členy poroty varovali těmito slovy: "Chápu, že kapely nejsou žádná extra klasa. Nicméně je ve vašich rukách, abyste našli to zrnko písku a pomohli mu na světlo boží."

Tak jsem tedy intenzivně poslouchal a poslouchal, abych v nekonečné záplavě bídy, šedi a tuctovosti našel alespoň něco málo toho lepšího. Strávil jsem tím mnoho hodin, během nichž jsem se několikrát musel chytit za hlavu či vyprsknout smíchy. Vlasy mi vstávaly hrůzou, mráz běhal po zádech, chtělo se mi brečet. Jednou se mi udělalo fyzicky nevolno a málem jsem zvracel.

"Tolik hrůzy, kolik je na české tvrdé scéně, nebylo ani ve smolných knihách středověku". Třeba i takto lze parafrázovat slavný Marvanův výrok z filmu "Cesta do hlubin študákovy duše". Při dobrovolné, leč nepříliš příjemné cestě do hlubin zdejších rockerů či metalistů bylo možné vyvodit některá převážně negativní poznání, která lze shrnout do několika základních rysů.

Většina českých skupin sice vcelku umí hrát na své nástroje a mnohé disponují kvalitním zvukem, ale zoufale jim schází jakákoli osobitost, originalita a tvůrčí nápady. Špičková instrumentace či produkce je určitě prospěšná, sama o sobě však rozhodně nemůže stačit.

Nejzásadnějším problémem spousty kapel však není do uší bijící nepůvodnost jejich konání, mnohdy přecházející v přímo až otrocké kopírování svých vzorů. Přece jen, vymyslet něco skutečně nového je velmi nepravděpodobné či skoro nemožné. Daleko větší brzdou se jeví citelný nedostatek melodické, aranžérské, kompoziční či vokální nápaditosti, neschopnost vyvarovat se žánrových klišé a stereotypů a někdy také ortodoxní lpění na jediném stylu. Vše uvedené často vede k tomu, že velká část kapel při své tvorbě přistupuje ke každé skladbě s naprosto stejným tvůrčím záměrem, čímž vzniká monotónní repertoár, kde téměř nelze vzájemně rozeznat jednotlivé písně.

Mnohé soubory disponují příšerným zpěvem, který lze rozdělit do dvou kategorií. Buďto jde o trapně bujarý zpěv nějakých vesnických Lojzů či Jarynů nebo naopak o přehnaně ostré metalcorové a někdy až rapově zabarvené skučení, kdy se vokalista zřejmě pokouší přiblížit svým světovým vzorům, jenže nemá na to, takže působí dojmem, jako kdyby mučil sám sebe.

Určité kapely zjevně opomenuly se podívat do kalendáře. Možná by zjistily, že se píše rok 2012 nebo 2013, zatímco jejich tvorba zní tak, jako kdyby vznikla před 20 až 30 lety, přičemž zřejmě již tehdy by působila zastaralým dojmem. Ano, mnohé kapely se zcela záměrně a jistě upřímně věnují kupříkladu archaickému heavy rocku, protože se jim zkrátka líbí, ale potom vyvstává otázka, proč se v roce 2012 hlásí do klání, jež má vyhledat pokud možno něco nového a svěžího.

Souhrnně vzato, některé formace se domnívají, že když jsou schopny instrumentálně zahrát totéž co svůj vzor, jsou stejně dobří jako on. Což je naprostý nesmysl. Že když jsou schopny docílit brilantního zvuku nahrávky, mají vyhráno. Ještě větší blbost. Že když budou otrocky a nenápaditě hrát libovolný 30 let starý styl, se výrazněji prosadí. Opravdu velmi těžko.

Soutěž slouží i jako jasný důkaz toho, že pokud někteří "chytřejší" jedinci považují KABÁT za nejhorší českou kapelu, pak tím dokládají pouze svou neznalost scény. Úroveň mnohých soutěžících byla totiž natolik strašlivá, že Vojtek a jeho kolegové by se mně osobně patrně vešli do šestnáctky postupujících jmen a třeba DOGA nebo ŠKWOR by byli jen malý kousek za ní.

"ste dobří jak svyňa"

"Zdarec chlapi, nový fláky jsou super, jen tak dál .. thx"
"Tedy Vážení, spadla mi čelist. Klobouk dolů. Hraje vám to opravdu parádně."
"dobrá metal, jen vytrvat, fandím vám!!"
"Brutální nářez borci !! Jen tak dál"
"woow, jste fakt moc dobrý :)"
"Včera fakt luxusní!!"
"Wáu...parádní údernej heavýk :))) moc pěkné. Jen tak dál!"
"pánové,poklona za vaše cd,super super super......"
"Zdar klucí včera BOMBA !!!!!"
"Tak vám to ňák jde a to je gut.líbí se mi jak jsou z vás všichni posraný.ale když se daří tak se daří."
"Ahoj CD je suproví, stálo za to si na něj počkat!"
"Ty vole, songy bomba...fakt náser, už se těším na live!!!"
"Hodně dobrý kytary kluci,tak at to hraje."
"nový singel je brutaal, diktujete štýl..."
"Dobře vám to šlape ste dobří :)"
"vyborna kapela jen tak dal hosi :-)"
"tý jo, jako fakt bomba, ste boží, nemáte chybu"
"dobraa hudba ... dufam ze vam to bude takto hrat aj nadalej ... ste skvely... len tak dalej .. :)"
"šlape Vám to parádne,jak švícarský hodinky"
"ste dobří jak svyňa"

Toto je pouze menší ukázka fanouškovských komentářů z bandzonových profilů soutěžících souborů. Smutné je nejen to, že v těchto pár větách se nachází kolem 30 pravopisných chyb, ale vůbec celková nekritičnost hudebních posluchačů. Pokud se ony kapely spokojí s takto pojatou pochvalou od svých nejvěrnějších, pak to nejspíš moc daleko nedotáhnou. Fanouškům všechno připadá "boží", "luxusní", "parádní", "super" či "bomba", kapela je "fakt dobrá", protože jí to "suprově šlape" a "nemá chybu", takže nezbývá než doporučit "jen tak dál". Nejběžnější způsob pochvaly od nadšených příznivců, kteří se domnívají, že jejich hrdinové jsou čímsi jedinečným. Ne, nejsou.

Jestliže se dotyčná seskupení spokojí s nadšenou recenzí na serverech Rockmag nebo Criticmusic, kde se běžně vychvaluje kdejaká blbost, potom můžou nabýt zcela mylného pocitu, že se již netřeba dále zlepšovat. Pokud jde zároveň o výrazně sebevědomé mladíky, jež v klamném dojmu vlastní výlučnosti utvrzuje nejen Alan Rohan, ale také jejich přítelkyně plus dvacet kámošů z vesnice, pak se může stát, že budou dotčeně reagovat na ty recenzenty, kteří mají tu drzost tvrdit něco jiného, ale především si o sobě začnou myslet kdovíco, zoufale se tlačit nahoru a požadovat nehorázné částky za vystoupení. Například se kdysi stalo, že jedna zhola neznámá a neschopná kapela se vtírala do přízně pořadatelů velkého festivalu. Pánové zaslali ručně popsané CD-R a dále ručně psaný průvodní dopis o tom, že si chtějí zahrát, což doplnili slovy "nejsme drazí, stačí nám 6 tisíc". Doporučit se jim dalo jediné: "Zalezte na dva roky do garáže a pilně cvičte. Pokud za tu dobu poskládáte půlhodinu něčeho, co bude možné aspoň trochu poslouchat, zkuste požádat o pětistovku za benzín."

Absolutně největší míru nesoudnosti prokázala skupina ATTACUS z Libé, která se do soutěže přihlásila trojicí naprosto příšerných koncertních snímků z jakéhosi místního Rockfestu, jež jsou na samé hranici poslouchatelnosti. Také další heavyrockové soubory KORIDOR, RAPTOR a WHATROCK znějí natolik odpudivě, že zřejmě již v roce 1987 by působily zastaralým dojmem. Proč se takové úkazy v roce 2012 hlásí do vyhledávací soutěže, zůstává záhadou. FLESHERS sami sebe označují jako "metal-alternative", což bude asi špatný vtip, neboť ve skutečnosti jde o nějaký otřesný vesnický brutal metal, znějící jako z demokazety z roku 1991. Společným jmenovatelem všech těchto formací se jeví především příšerný zpěv, čemuž nasazuje korunu thrashmetalové SINETRIUM. Ve chvíli, kdy jeho "zpěvák" otevře hubu, dává tím najevo, že je pravděpodobně tím nejhorším v této zemi.

Statistika nuda je, dá však cenné údaje

Všech 80 soutěžících kapel jsem si oznámkoval jako ve škole, tedy od 1 do 5, přičemž jednotlivé tyto známky jsem udělil v těchto počtech:

1   0x
1-   0x
2   1x (CORPOSANT)
2-   3x (ATTACK THE HERO, CONTAMI NATION, NO MISERY LEFT)
3   16x
3-   23x
4   20x
4-   11x
5   6x (ATTACUS, FLESHERS, KORIDOR, RAPTOR, SINETRIUM, WHATROCK)

Každý porotce měl za úkol z těchto 80 kapel sestavit své pořadí 16 nejlepších. Protože jsem napočítal 20 kapel se známkou 3 nebo lepší, čtyři soubory jsem vyřadil (AD LIBITUM, ALL THE SECRETS INSIDE, BLACKSHARD, LIKE FOOL) a ty ostatní sestavil takto:

  1. CORPOSANT
  2. CONTAMI NATION
  3. ATTACK THE HERO
  4. NO MISERY LEFT
  5. ANIME TORMENT
  6. BLOODY LAIR
  7. 7 SINS OF SURVIVING
  8. LOCO LOCO
  9. DPK (DĚTI POHŘEBNÍHO KVÍTÍ)
  10. SKLEPMASTER
  11. SPREADING DREAD
  12. BEAST WITHIN THE SOUND
  13. VICTIMS
  14. NIHIL
  15. NEVER LEFT BEHIND
  16. SEPPUKA

Členy poroty byli Bruno (HYPNOS), Dan Pavlík (TORTHARRY), publicista a moderátor Bohouš Němec (Radio 1, Radio Beat aj.), publicista Jan "Johan" Filip (Fobia, Pařát) a též já, tedy Ladislav Oliva (Břitva, Abyss, Aardvark aj.). Součtem hlasů všech 5 porotců vzešlo toto pořadí:

  1. CORPOSANT
  2. LOCO LOCO
  3. ATTACK THE HERO
  4. ANIME TORMENT
  5. NO BELIEF
  6. NOBODY KNOWS
  7. SUNSET TRAIL
  8. NO MISERY LEFT
  9. SEPPUKA
  10. AGASSIZ
  I WARNED YOU
  SKLEPMASTER
  13. SPREADING DREAD
  14. LIKE FOOL
  15. BLOODY LAIR
  16. WHEN I DIE

Těchto 16 kapel postupuje do koncertních základních kol, zbylých 64 kapel v soutěži končí. Od ledna do dubna se rozhodne o konečném vítězi aktuálního ročníku.

čtenáři: 4.7/5 | hodnotilo: 23

Diskuze

Cekem příspěvků: 24

FleshersPetr Eger06.04.13 | 02:55:13
FleshersAnglosas10.04.13 | 18:21:30
Flesherscromagnon11.04.13 | 12:47:47
FleshersElizabeth11.04.13 | 09:33:33
FleshersLotr06.04.13 | 15:20:09
FleshersPetr Eger09.04.13 | 03:03:37
FleshersLotr09.04.13 | 13:12:29
FleshersLadislav Oliva06.04.13 | 18:45:41
FleshersPetr Eger09.04.13 | 03:14:58
FleshersŠtěpán Šime...09.04.13 | 10:54:45
FleshersLadislav Oliva09.04.13 | 10:17:30
FleshersPetr Eger14.04.13 | 08:34:57
FleshersLadislav Oliva14.04.13 | 12:20:52
FleshersPetr Eger09.04.13 | 02:56:16
FleshersOndřej Komáre...08.04.13 | 15:23:35
FleshersElizabeth06.04.13 | 12:00:08
FleshersPetr Eger09.04.13 | 03:08:45
můjVader21.12.12 | 17:13:03
můjAcaila21.12.12 | 17:54:05
fica sicengine21.12.12 | 15:19:01
Sinetrium je cool! :...Acaila21.12.12 | 13:45:06
Morbivod21.12.12 | 12:22:49
Ladislav Oliva21.12.12 | 12:30:57
DW21.12.12 | 12:06:14