Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Články

Přicházejí vánoce, svátky zlodějů

Přicházejí vánoce, svátky zlodějů

Pro někoho svátky klidu a míru, křesťanská tradice či důvod k dodržování nejrůznějších zvyků, pro jiného jen byznys pro obchodníky, pouhá nutnost v zajetí stresu a shánění dárků či vhodná záminka k neřízené konzumaci čehokoliv. Ačkoliv lze na fenomén vánočních svátků pohlížet všelijak, těšit se na ně nebo je odmítat, nepochybné je, že v hudební oblasti tato událost neovlivňuje pouze sterilní popík, ale v malé míře i sektor tvrdého rocku, punku či metalu. Některé takovéto případy zachycuje i tento článek, který si však jistě nečiní nárok na úplný výčet.

Přestože tradici českých vánočních písní tvoří nejen mnohé trvale slavné koledy, ale také velmi stará "Česká mše vánoční" (1796) od Jana Jakuba Ryby, v oblasti poválečné populární hudby se jeví vánoční téma jako méně časté. Několik takových písní vzniklo, ale asi jen "Purpura" (1962) od Suchého a Šlitra patří k těm dodnes oblíbeným. Výjimkou byl Karel Gott, jehož německy nazpívaná vánoční alba snad ani nelze spočítat a těch v češtině dodnes vyšlo též několik, přičemž nejstarší z nich je dokonce vůbec nejprodávanějším albem českých dějin. Pár let po revoluci se přidala Helena Vondráčková, ale hlavně Janek Ledecký, který dokázal proslavit písně "Sliby se maj' plnit o Vánocích" či "Ryba rybě". Před pár lety vyšel vánoční ČECHOMOR, později také Lucie Bílá, Lucie Vondráčková, Petr Bende nebo otřesná Iveta Bartošová. Snad jen Václav Neckář s loňským megahitem "Půlnoční" naplňuje parametry čehosi důstojného. A jak si vánoční tematika vede na kytarové scéně?

Medvídek polepený popmetalovým slizem

Bigbítových songů s vánoční tematikou v dávnější době příliš mnoho nebylo. MARKÝZ JOHN sice vydal píseň "Vánoční" (1970), se snahou o podobně laděný singl však v témže roce neuspěl OLYMPIC, jehož nepříliš zdařilé nahrávky "Vánoce" a "Vůně Vánoc" se dočkaly zveřejnění teprve v posledních letech. Kolem roku 1980 překvapil koncertním nastudováním části prastaré Rybovy mše, kterou zařadil také na album "Rockové vánoce" (2008), kde s pomocí četných hostů a bez výrazné invence nabízí slavné koledy, které však lehce postrádají zamýšlenou rockovou energii.

Pokud se rockový interpret pokusí napsat vánoční píseň, často z toho vzejde zcela kýčovitá záležitost. Přesto existuje pár případů, kdy takový pokus dopadl obstojně, jak naznačuje "Kapr" (1991) od BUTY, "Na nebi svítí" (1993) v podání Dana Bárty a jednorázového uskupení OZON, "Vzácnej den" (1995) od Anny K. či "Večírek osamělých srdcí" (1998), s nímž přišla TICHÁ DOHODA. Pouze jako kuriozita se jeví cinkavý "Kryštof's Christmas remix" jinak nevánoční balady "Bad Things" (1993), která zpestřila album tehdy ještě tvrdě crossoverových SUPPORT LESBIENS. Jednoznačně nejznámější porevoluční skladbou s vánočním nádechem je však "Medvídek" (1998) od LUCIE, jehož převažně drogovou tematiku posílil notně skandalizovaný, přesto anketně nesmírně úspěšný videoklip.

Metalové kapely v druhé půli osmdesátých let pořádaly populární Metalové vánoce v Praze na Barče, na které navazují dodnes a u toho by mohly setrvat. Jakmile se totiž nějaký tvrdší rocker pokusí o cosi vánočně a přitom seriózně laděného, dopadá to často hrůzostrašně. Zatímco Dodova instrumentálka "Slavonic Christmas" (1991) se dá poslouchat jen proto, že je krátká a hlavně beze slov, píseň nazvaná "Vánoční" (1994) v podání Aleše Brichty představuje stěží přečkatelnou nálož kýče a slizu, když navíc vybavena dosti strnulým pseudoklipem vzbuzuje cosi mezi posměšky a zděšením. Mezi doporučitelné vjemy nepatří ani jiná píseň nazvaná "Vánoční" (1995), tentokrát od kapely ARGEMA, ani stejně staré album Ládi Křížka "Kam hvězdy chodí spát", příliš však neuspěl ani Vilém Čok s písněmi "Vánoční čas" (2000) a "Zachraňte Ježíška" (2011). Ze Slovenska stojí za zmínku zejména TUBLATANKA a její vánoční alba "Poďme bratia do Betlehema" (1993) a "Vianočný deň" (2006).

Rolničky a jiné metalové šlágry

Vánoce jakožto zejména křesťanské svátky zcela pochopitelně nemusí vonět tvrdě metalově či přímo blackmetalově zaměřeným jedincům, a byť se někteří z nich, především s ohledem na rodinné vazby, všeobecného vánočního hemžení přece jen více či méně účastní, na jeho duchovní podstatu zvysoka serou. Když se proto na demu "Poslové temnot" (1989) od ROOT v úvodu hitovky "666" ozve zvolání "vánoce, vánoce", jistě nejde o jejich oslavu, ale spíše jemný náznak kontrastu vůči textu. Ještě o cosi dále zašel tehdy dvoučlenný MASTER'S HAMMER na kontroverzně chápaném albu "Šlágry" (1995), jež obsahuje lidovou koledu "Půjdem spolu do Betléma". Pokud něco kritikům tohoto alba leží v žaludku především, je to tento song. Kdo se však dokáže na něj podívat s patřičným nadhledem, může se jím královsky bavit. K tomu je ovšem třeba pochopit úchvatný trojitý kontrast – vánoční koleda v podání blackmetalově řazené kapely, podle bookletu ale "provedená vojenským promenádním orchestrem"! Patrně největší výsměch i sebeironie v rámci tuzemského metalu.

Že vtipné spojení metalu a vánoc může dobře fungovat, stvrdil tehdy ještě thrashem načichlý KABÁT písní "Koleda, koleda" (1990), kterou mladší příznivci této kapely nejspíš nikdy neslyšeli, ale zejména ASMODEUS, jehož debutové album "Prosincová noc blíže neurčeného roku" (1992) uzavírají vánoční bonusy "Veselé vánoce" a "Rolničky". Kombinace notoricky známých písní a thrashmetalové palby zní skvěle, přičemž tu první skupina zahrála v dětském pořadu "Marmeláda", zatímco k té druhé existuje rovněž vysílaný videoklip. Slavný rolničkový popěvek zdařile využila i deathgrindová DEFLORACE, jejíž dílo "Massacre" (2004) uzavírá patřičně drsný "Christmas Song". Vzpomenout lze také DAI, který své album "The Advent" (1993) nazval podle předvánočního období.

Vánoce úspěšně pronikly rovněž do názvů několika prosincových festiválků, jak o tom svědčí pražský Christ Mosh Beast, svým způsobem i volyňský Satan Klaus Fest, ale v prvé řadě vícero akcí nazvaných X-Mass fest, z nichž ta nejznámější se každoročně koná v Ostravě. Rozličné agroakce zvané Rockové či Metalové vánoce snad ani není možné všechny vyjmenovat.

Punkové vánoce, svátky zlodějů

Kouzlo vánoc specificky pojala také punková scéna, jejíž některé texty jsou tvrdě mířeným direktem. Známé jsou hlavně "Svátky zlodějů" (1990) od kapely ZEMĚŽLUČ, která údajné svátky míru a klidu líčí coby davovou hysterii, z níž těží jen obchodníci. Humorněji si počínal VISACÍ ZÁMEK, jenž téhož roku zvěčnil svižnou palbu "Stromeček", jejímuž sdělení dominují výkřiky "Ježišikriste, co se to děje? Hoří! Zapálil jsem vánoční stromeček! To jsem ale pěknej blbeček!"

Přestože "Vánoce" (1991) od SERIOUS MUSIC jsou jen nicneříkající krátkou instrumentálkou, zejména ta nejradikálnější hardcorová scéna se k vánočním zvyklostem staví často kriticky či přímo odmítavě. Podobně jako u blackmetalistů je příčinou nedůvěra k čemukoli církevnímu, navíc ale násobená odporem k tradicím typu hromadného vraždění kaprů.

Vánoční bída rockových hvězd

Lou Fanánek Hagen se skrze někdejší projekt HAGEN BADEN blýsknul textem "Vánoce" (1992), který obsahuje věty jako "nikdo si nic nezaslouží, nikdo nemá na nic čas", "my jsme taková rodina lakomá", "stromeček ohavný tak jako loni" nebo "já jsem nasranej, ty jsi nasraná". Toto kouzelné vyznání je žel daleko lepší než pozdější split skupin TŘI SESTRY a DIVOKEJ BILL, které pod názvem "Rocková nadílka" (2007) jen velmi tuctově interpretují několik málo koled.

Zatímco vánočních sešlostí popových interpretů vyšlo mnoho, v posledních letech se dočkali i rockeři. Trafikově šířené "Rockové vánoce" (2009) jsou ale místy natolik děsivé, že je vhodnější je neslyšet. Na rozjezd sice slušně zarachotí FUNKCE ŠROUBU, potěší také POP-PORN, PORK SODA, V.A.R. a kupodivu i ALKEHOL, jenž "Rolničky" překřtil na "Skleničky", žel převážný zbytek je páchnoucí hromadou hnoje, které vévodí po sobě jdoucí kýčovitě hrůzostrašná trojice Viktor Dyk, Láďa Křížek a Honza Toužimský. Narychlo realizovaný projekt je natolik nevyrovnaný, že vedle tvrdších věcí v produkci Dodo Doležala stojí za poslech jen solidní duet Zuzany Kolářové a Ivany Jirešové "Byla cesta, byla ušlapaná", mající až silentstreamovský nádech. Přestože to zbylé za mnoho nestojí, následně vznikly "Rockové vánoce 2" (2011), jež jsou ještě horší. Snesitelně zní máloco, snad jen SEVEN, Miloš Dodo Doležal či Daniel Krob, jehož "Purpura" byla skrytě umístěna i na vlastní sólové album.

Celkově vzato je zřejmé, že přestože vzniklo i několik málo zajímavých počinů, spojení českého rocku a metalu s vánoční tematikou většinou moc dobře nedopadá. Zajetí kýčem a sentimentem bývá často až příliš výrazné a do historie se moc zřetelným písmem nezapisuje.

ZEMĚŽLUČ – Svátky zlodějů

Vánoce, vánoce, svátky zlodějů!

Už jsou tady zase svátky hysterie,
rok od roku větší to je tragedie.
Prodírám se městem, vyhýbám se davu,
už jsem ztratil nervy, nechci ztratit hlavu.

Vánoce jsou svátky zlodějů,
teď se teprv na všem vydělá.
Tisíc stánků, tisíc obchodů,
symbol zlodějnu zakrývá.

Nepříčetný fronty nikdo nechce propást.
Kdo by se nenechal dobrovolně okrást?
Kam se poděl rozum? Všichni kolem šílí.
Kouzlo vánoc je tu, bezohlednost sílí.

čtenáři: 4.3/5 | hodnotilo: 6

Diskuze

Cekem příspěvků: 7

Fantômas25.12.12 | 20:41:02
Ladislav Oliva25.12.12 | 22:39:38
jediné pořádnéVader25.12.12 | 17:00:40
Ondřej Komáre...24.12.12 | 12:34:36
Ladislav Oliva24.12.12 | 12:36:06
-krusty-24.12.12 | 20:39:01
Ondřej Komáre...24.12.12 | 12:39:40