Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Galerie

LUCIE

Více

Články

Hudba v Česku

Hudba v Česku

Lépe se nelegálně stahuje, než kupuje

Nevím, jak vy, ale já se k poslechu hudby dostávám poslední dobou všude možně, jen ne doma v pokoji. Celá sbírka stříbrných disků se tak postupem času stala prakticky nepoužitelnou relikvií. Vše podstatné se dnes ve světě hudby odehrává na cestách nebo při práci, a to ve formátu MP3, případně neztrátového FLAC. Očekával bych proto, že i většina prodejů hudby bude probíhat prostřednictvím tohoto formátu a to nejlépe online. Leč, na rozdíl od prodeje softwaru, elektroniky a prakticky všech ostatních artiklů, nákup hudby přes internet v Česku vlastně nefunguje. A že je to nějaký paradox! Uprostřed pláče vydavatelů nad zkomírajícím hudebním průmyslem na mě tento stav působí jako obyčejná podpora nelegálního stahování.

Buy MP3

Také proto jsem se rozhodl vyzkoušet jednu typickou situaci. Vybral jsem středně "neznámé" album "The Way of all Flesh" francouzské kapely GOJIRA a pokusil se jej legálně koupit přes internet - samozřejmě ve formátu MP3. Předem jsem vyloučil všechny pochybně levné (převážně ruské) servery, u kterých nedostane interpret z prodeje ani vindru a ještě u nich riskujete s číslem kreditky. Stejným způsobem jsem vyřadil také všechny servery, které nenabízejí legální prodej MP3 v Česku nebo mají hodně omezenou nabídku (čistě český projekt Bontonline). Jinými slovy, chtěl jsem naprosto legálně, bezpečně a jednoduše nakoupit hudbu na internetu. Samozřejmě bez jakékoli nepochopitelné ochrany před kopírováním a podobně. Pátrání začalo obligátní otázkou u pana Google. "Koupit MP3" mě ovšem v češtině nedovedlo vůbec nikam. Angličtina pro změnu vedla k serverům na východě nebo také k prodejcům, kteří neumožňují legální a jednoduchý prodej do České republiky.

Abych se v mém hledání alba "The Way of all Flesh" vůbec pohnul z místa, musel jsem improvizovat a rovnou vyzkoušet známé prodejce Amazon, iTunes a 7digital. Hledané album jsem našel ve všech třech případech (cena okolo 250 Kč), ale s nákupem samotným už to tak slavné nebylo. Server 7digital jsem opustil záhy, protože mezi "podporovanými" zeměmi nebyla naše kotlinka. Mocný Amazon (.com, .uk, .de) byl mnohem vstřícnější a dovolil uživateli téměř cokoli, jen ne nákup MP3 v Česku. Posledním mohykánem tak zůstal server iTunes s trochu pofiderní pověstí "jablečného štrůdlu s íčkem na čele". Nicméně poprvé se mi před očima blýsklo na lepší časy! Začínalo to vypadat, že si konečně poslechnu ono skvělé album kapely GOJIRA a rozšířím obzory i sousedům z přilehlých bytů!

"Cesta k legální hudbě je mnohem klikatější, než bych čekal"

Na dohled

Po chvíli klikání byl web iTunes dokonce v češtině. Začal jsem stažením a instalací aplikace iTunes, načež jsem si vytvořil účet a získal magickou vstupenku do jablečného sadu Apple (Apple ID). Zbývalo jen vyplnit údaje o platební kartě a hurá pro desku! Klik sem, klik tam a data letí na lokální disk. K tomu mě ještě hřálo vědomí, že jsem si mohl vybírat z nějakých 20 milionů skladeb (později se však ukázalo, že ani to zdaleka nestačí). Teď, když je ale album doma, rychle s ním do přehrávače a razím do ulic... Jenže!

Když už to vypadalo na vítězství s příchutí jablek a skořice, ukázalo se, že iTunes nenabízí hudbu ve formátu MP3, ale konkurenčním AAC. Kvalita rozumná, ale použitelnost na ulici v klasickém MP3 přehrávači nulová. Skvělé, tím jsem se dostal zpět na začátek. Program iTunes sice umožnuje snadný převod na MP3, ale o nějaké "čisté cestě" se tady rozhodně mluvit nedá. Zapomenout můžu rovnou i na jakékoli hrátky s kvalitnějšími formáty. Hudbu nakonec získávám, ale jinak, než jsem plánoval. V žádném případě teď nemám pocit, že by bylo legální pořízení hudby jakkoli intuitivní a jednoduché.

Opět na začátku

Jaký tedy byl stav prodeje MP3 v Česku roku 2012? Jedním slovem ŽALOSTNÝ! Nejen, že jsem ve výsledku neměl na výběr a musel využít služeb ne úplně nejsympatičtějšího serveru iTunes, ale nezískal jsem nakonec ani požadované soubory MP3! Pravda, cenou jsem se dostal výrazně pod fyzické CD a převod na rozumný formát byl otázkou pár minut, ale stejně se nemůžu zbavit dojmu, že v době, kdy je v hudebním průmyslu "všechno špatně a všichni jsou buď zloději nebo na pokraji vyhynutí", působí můj komplikovaný nákup jednoho obyčejného alba jako dokonalá facka všem, kteří na současný stav nadávají. Nebýt některých osvícených vydavatelů (u nás třeba Indies Scope) a odvážných interpretů, kteří své nahrávky šíří na internetu pro jistotu sami, byla by situace ještě žalostnější. Cesty ke zlepšení tu ale jsou a nemusejí být ani tak klikaté - třeba projekt Kickstarter.

čtenáři: 4.2/5 | hodnotilo: 5

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

k26.12.12 | 22:40:05
Petr Macháček...27.12.12 | 00:03:39

Nejnovější diskuze

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
23.11.15 | 11:49:25

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
23.11.15 | 05:02:25

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
22.11.15 | 07:34:56

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
20.11.15 | 22:29:35

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

grbňavý anonym
19.11.15 | 20:06:09

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Jaroslav Burda
19.11.15 | 13:59:42

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
19.11.15 | 11:34:17

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Štěpán Šimek
19.11.15 | 08:35:18

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
18.11.15 | 23:22:23

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
18.11.15 | 21:08:27

Více

Facebook   MySpace   YouTube