Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Články

ROXETTE - úspěch nebo krach?

ROXETTE - úspěch nebo krach?

Toto téma bylo již hodně propírané v diskuzích v souvislosti s posledním koncertem ROXETTE. Na mysl mi přišla tato řečnická otázka: Je umělec schopen odhadnout, kdy ještě má vystupovat a kdy toho má zanechat, aby nebyl parodií na sebe samého, i když ještě má spoustu fanoušků, kteří přijdou na jeho koncert?

Nejprve bych fanoušky nebo spíše návštěvníky koncertu ROXETTE rozdělil do tří skupin:

1. velký fanoušek ROXETTE, který je miluje a zná všechny jejich písničky, ví o nich skoro všechno a nedá na ně dopustit a odpustí jim i hlasové nedostatky během koncertu
2. fanoušek ROXETTE, který má rád ROXETTE, nezná všechny jejich skladby, ale ví o nich i dost věcí a jde si prostě koncert užít
3. "fanoušek", který zná písničky, které se hrají v rádiu, a doufá, že všechny nebo aspoň většinu z nich zahrají a po koncertě může říct, byl jsem na ROXETTE, ale jinak o nich neví vůbec nic.

Dojem z koncertu

Skupina 1 - koncert byl vynikající. Zvuk taky celkem dobrý a obrazovky byly výborný nápad.
Skupina 2 - koncert nebyl špatný, zvuk mohl být lepší, hlasy mohly být více vytažené, kytary taky, Marie zaváhala hlasově slyšitelně asi tak jednou v "Almost Unreal". S ohledem na to, čím si prošla tak se musí smeknout. Koncert oproti tomu poslednímu byl lepší. Konečně obrazovky, takže bylo vidět odevšad z arény. (též se řadím do této skupiny)
Skupina 3 - Koncert nic moc. Proč Marie seděla? Ona je nějaká nemocná? Chodí teda jako osmdesátiletá babička. Má to ještě zapotřebí? Ale co, byl jsem na ROXETTE, tak si to můžu odškrtnout ze svého seznamu přání.

Tak nějak se dělí tábory návštěvníků koncertu z ROXETTE. Co bylo probíráno (propíráno):

1. Marie již nevyzpívá ty písničky jako dříve.
2. Marie seděla a byla svým vlastním stínem.
3. Zvuk v hale nebyl příliš dobrý.
4. Neměli by skončit? Neměl by si zpěvák Per najít k sobě jinou zpěvačku?

Ad 1:
V roce 1988 Marie ještě odezpívala písničky tak jako na desce, viz video

Již v roce 1991 si na koncertech hlasově ulevovala

Je jen několik umělců, kteří dokáží zpívat téměř to samé po celou svoji kariéru (ani Sting, ani Phil Collins, ani Freddie Mercury, a už vůbec ne Bono, kterému naštěstí vypomáhá hlasově dobře vybavený The Edge), z rockových zpěváků se to zatím celkem daří Peteru Gabrielovi nebo Adrianu Belewovi (Crimson ProjeKCt). U některých se dokonce posun hlasového rejstříku směrem dolů kvituje (Leonard Cohen).

Marie na propíraném koncertě zněla stejně dobře jako na živáku "Travelling the World Live" z roku 2012, na kterém vlastně zněla podobně, jako na záznamu z roku 1991 z Curychu (Zürick). Snad kromě výše již zmíněné "Almost Unreal", tedy přesně na jejím začátku, se zdála být Marie mimo tón, ovšem jednalo se již o přídavek, tak lze toto přičítat hlasové únavě. Jinak si lidi často pletou: být mimo tóninu a být mimo zpěvovou linku oproti originální verzi (i když v tónině).

Ad 2:
Ano, Marie vypadala hodně pohuble a staře oproti Perovi, ale on si neprošel chemoterapiemi a boji se svým vlastním tělem, kdy nevěděl, zda vůbec přežije.
Jestli seděla? Ano seděla. Je rozdíl, když sedí starý bluesový kytarista a zpěvák jako např. B.B. King, kterému je něco přes osmdesát, a když sedí sedmapadesátiletá pop-rocková zpěvačka? A co Jeff Becerra upoutaný na invalidní vozík? Též to "nesedí" k muzice kapely POSSESSED, která vybízí k dovádění. Myslím, že pokud by Marie mohla stát, tak by stála. 14. února letošního roku na koncertu ve městě Perth v Austrálii na několik prvních písniček stála. Poté se musela posadit a takto zůstala až do konce koncertu než vstala, aby se rozloučila s fanoušky. Marie ovšem měla speciální křeslo, takže i když seděla, pořád byla za dámu.

Ad 3:
Záleží opravdu na místě, kde stojíte. Psát někde, že se O2 arena nedá nazvučit, je hloupost. Zažil jsem již několikrát, že to lze a měl možnost být na různých místech.
Nyní dole vedle zvukaře, kde by člověk řekl, že zvuk by měl být OK. Avšak utopené kytary, stažené zpěvy, vše přebasované a nejvíce slyšitelný kopák mě přesvědčily o opaku. Ovšem dle slov kamarádky byl letošní koncert úžasný oproti předchozímu, kdy se snažila dle melodie zjistit, kterou písničku ROXETTE zpívají, a navíc, minule nebyly po bocích ani žádné obrazovky.

Ad 4:
Per i Marie mají slušně rozjetou i sólovou kariéru a Mariino album "Nu!" mě baví víc, než poslední album ROXETTE, byť je celé ve švédštině. A dokonce i více než sólové věci Pera Gessleho nebo jeho kapely GYLLENE TIDER, kterou nyní opět obnovil. Jen tak pro zajímavost: dokonce i OPETH natočili svoji verzi "Den ständiga resan" od Marie Fredriksson.

Ano, i Per Gessle má dobré skladby na svých sólových albech, avšak značka ROXETTE stále táhne, když na ně přišlo do O2 areny kolem 17 000 lidí, zatímco např. na DEF LEPPARD kolem 8 000. Koncert samotného Pera v Praze též navštívilo o dost méně lidí než celé ROXETTE. Značka ROXETTE to jsou prostě Marie a Per. Je pravda, že jejich krajané ACE OF BASE mají nyní vyměněné obě dvě ženy na postech zpěvaček, ale to je poněkud jiná liga.

Jak to tedy provést, aby vystoupení bylo dobré a nevyznělo rozpačitě?
Úplně s klidem bych si dovedl představit akustické turné, kde by všichni muzikanti seděli a písně by byly upravené do podoby unplugged. Že to funguje lze posoudit na záznamu ze stanice MTV, avšak asi i po tomto koncertu by několik nepravověrných fanoušků z výše zmíněné 3. skupiny odcházelo se zklamáním.

Proč ještě Marie vystupuje? Myslím, že hudba a fanoušci jí dodávají energii, kterou potřebuje ve svém životě. Možná se takovéto turné koná naposled a proč při něm neoslavit těch 30 let na scéně. Myslím, že asi není jednoduché vystoupit před diváky, kteří vás mají zaškatulkovanou jako energickou ženu a nyní se před nimi objevit jako starší žena, která sotva chodí. Myslím, že i na toto je zapotřebí hodně kuráže, která se penězi nedá zaplatit.

Marii přeji, ať se drží co nejdéle a ať pozná tu hranici, kdy už nebude schopna vystupovat. Co se týká pražského koncertu - teď se s "handicapem" vyrovnala s grácií a když odcházela s Perem z pódia, bylo to, jako by odcházela královna s králem. Ano, hezké a zároveň dojemné, protože možná je člověk viděl naposled.

Pokud někoho zajímá, co v Praze zahráli:
Sleeping in My Car
The Big L.
Stars
Spending My Time
Crash! Boom! Bang!
Crush on You
She's Got Nothing On (But the Radio)
The Heart Shaped Sea
Watercolours in the Rain / Paint
Fading Like a Flower (Every Time You Leave)
How Do You Do!
It Must Have Been Love
Dressed for Success
Dangerous
Joyride

přídavky:
Almost Unreal
Listen to Your Heart
The Look

čtenáři: 2.6/5 | hodnotilo: 11

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Jan Škarka | 10.06.15

Zobrazit profil redaktora - Jan Škarka

Další články autora:

ROXETTE - úspěch nebo krach? | 10.06.15

Všechny články

Související články

ROXETTE
22.05.15

Nejnovější diskuze

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
23.11.15 | 11:49:25

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
23.11.15 | 05:02:25

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
22.11.15 | 07:34:56

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
20.11.15 | 22:29:35

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

grbňavý anonym
19.11.15 | 20:06:09

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Jaroslav Burda
19.11.15 | 13:59:42

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
19.11.15 | 11:34:17

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Štěpán Šimek
19.11.15 | 08:35:18

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
18.11.15 | 23:22:23

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
18.11.15 | 21:08:27

Více

Facebook   MySpace   YouTube