Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Články

Pisálkovy trampoty aneb těžký  život hudebního redaktora

Pisálkovy trampoty aneb těžký život hudebního redaktora

Znáte to. To takhle jednoho docela přívětivého podzimního dne dostanete nápad, že by nebylo od věci vyzpovídat skupinu, která, přestože již nějaký ten rok nevydala studiové album, je mezi hudby lačnými příznivci pod permanentním drobnohledem. Zjistíte, že od posledního interview uteklo hodně času, kontakty máte, tudíž ideální stav. Šéfredaktorovi oznámíte, že dodáte materiál v jistém časovém horizontu a nabití entuziasmem se pustíte do práce.

Nikdy není od věci připomenout si historii kapely, osvěžit si hudební produkci, eventuálně (můj případ) nahlédnout i pod pokličku soukromých aktivit jednotlivých členů. Strávíte několik večerů přípravou; pečlivě vybíráte otázky a neustále hodnotíte jejich přínos pro čtenáře i pro vás samotné. A protože máte už nějaké ty dekády zkušeností nejen s rozhovory, ale s hudbou, potažmo hudebním průmyslem a kapelami obecně, pravděpodobně dokážete velice dobře odhadnout, které otázky zvolit a na co se naopak neptat raději vůbec. Existuje celá řada tabu - tenká hranice - za kterou není dobré se pouštět. Ať už třeba kvůli zakopaným válečným sekerám z minulosti, nebo neustále se opakujícím otázkám, na které už nikdo nechce odpovídat (a čtenář - fanoušek je dokonale zná). Záleží na tom, s kým se bavíte. Několikrát tedy překopáváte celou koncepci, postupně přibíráte a ubíráte na tématech a snažíte se o ideální mix otázek. Já osobně poměr obsahu míchám 3:1. Do jednoho interview zapracovávám ideálně tři tematické bloky:

1) NOVINKY (jak to vypadá s tím či oním, kdy bude nové album, vše kolem plánů do budoucna)

2) HISTORII (vybrané otázky, které sice zasahují do již známých věcí, ale jsou propojeny/navázány na konkrétní současná témata, žádná nostalgie a vykopávání mrtvol)

3) SOUKROMÍ (vhodná témata, hobby, osobní preference toho či onoho, sólo projekty, názory na to či ono).

Velice vzácně se podaří nahlédnout i do čtvrté kategorie a to přímo pod hudební pokličku. Bohužel mé zkušenosti jsou v tomto ohledu spíše rozpačité. Z nějakého (mně nepochopitelného) důvodu se v Čechách nechce nikdo "obnažit" a otázky technického charakteru (jak kdo pracuje ve studiu s tím či oním, jak se připravuje na nahrávání toho či onoho apod.) jsou "přes čáru" a tudíž se ne-po-klá-da-jí. Proč?

Koncept bychom tedy měli, otázky prošly sítem a tak je pošlete na příslušná místa s průvodním dopisem a obligátními poklonami ("uctivá poctivec" atd.). No a tady nám začíná peklo. Uběhne týden. Nedočkavě otevřete soubor s rozpracovaným rozhovorem a zjistíte, že ty bílé plochy o velikosti fotbalového hřiště se vám nezdají, že otázky jsou skutečně delší než odpovědi (jasný signál zmařeného interview). Nepříjemný pocit je korunován zjištěním, že všechny odpovědi jsou naprosto nepoužitelné a někde vzadu v hlavě se vám rozsvítí nasírací kontrolka. Ze zaslaných odpovědí zjistíte následující: frontman, zakladatel a duše kapely neví naprosto vůbec nic o novém albu, že se k tomu nebude vyjadřovat, protože o tyhle, cituji: "věci", se stará v kapele někdo jiný. Stejně tak je nevhodné ptát se frontmana na exkluzivní reedice a připravovaný VELKÝ projekt související bezprostředně s třicetiletou historií skupiny. Čili otázky 1 až 6 si škrtnete. Nepatřičné je také dotazovat se na sólové aktivity, protože se na nich přestalo makat - škrtnete otázky 7 až 9. Dotazy stočené do hluboké historie, ale zároveň provázané se současností? Škrtnete položky 10 a 11. Následující blok otázek měl za cíl nahlédnout do zmíněného soukromí a přímo na práci ve studiu. Zajímá nás především koncentrace, příprava, postupy. Trochu zalichotíte tu či onde, abyste si připravili půdu a... Škrtnete zbytek celého rozhovoru. Zmačkáte koncept a jdete dělat něco produktivnějšího. Třeba mýt nádobí. Tam bude vaše snaha aspoň vidět. Na tohle nemáte nervy.

Avšak protože jste zodpovědný redaktor a také vás jen tak nic neodradí, zasednete znovu před pekelný stroj, usrknete kávy a zkusíte to znovu. Odměnou nám bude ujištění, že takové otázky určitě nikoho nebudou zajímat (protože koho ze čtenářů by zajímala taková hloupost jako například nové album, že?) a zjištění, že sklerotika opravdu nemá cenu konfrontovat s vlastními názory ze starších článků. Kontaktujete tedy dalšího člena kapely, na kterého nás odkázal principál souboru. Přece nebudete kvůli odpovědím někoho lámat v kole. Rozhovor s frontmanem tak necháváte plavat, protože teď jde o to zachránit interview jako takové. V tuto chvíli házíte jakékoliv termíny za hlavu, protože, pochopitelně, nemůžete očekávat, že dostanete odpovědi obratem. Nakonec dorazí lakonická informace, že baskytarista se rozhovoru účastnit nebude a odkáže vás zpátky na frontmana. Nastává tak úsměvná situace, kdy si vás členové kapely přehazují jako horký brambor a z nikoho nic nedokážete vytáhnout. Basák se sice stará o nové album (a dle všeho asi i o všechno ostatní), ale nic neřekne a frontman tvrdí, že o novém albu ví všechno basák. Stále ještě vám v nádrži zbývá trochu toho "paliva", ačkoliv o nadšení už se nedá hovořit. Díky člověku zcela mimo kapelu získáte kontakt na kytaristu. Ten po nějakém čase zasílá povzbudivou informaci, že interview rád doplní. Naděje umírá poslední. Bohužel druhý den mezi přijatými zprávami naleznete smutnou informaci, že notebook se nachází v servisu a vám je jasné, že odpovědi na svůj pečlivě připravený rozhovor jen tak nezískáte. Jedinou potěšující skutečností je fakt, že vám na jednu ze čtyř otázek zaslal smysluplnou odpověď člověk pořádající hudební festival a zaštiťující jiné aktivity kapely. Tudíž ne-člen. Absurdní.

Když to tak po sobě čtu, napadají mě tři myšlenky. Vzpomínám si na památné interview se Zakkem Wyldem (BLACK LABEL SOCIETY) pro nejmenovaný časopis, které dopadlo hodně podobně. Rozhovor spíš než cokoliv jiného připomínal dotazník s odpověďmi ANO/NE. Nemohu si nevzpomenout na jeden neuskutečněný rozhovor, který jsem domlouval doslova několik let a nakonec jsem to prostě vzdal. No a především mě tedy nepřestává udivovat přístup. Chápu, že ne vždy se člověk trefí do správné nálady, ale tohle je jednoduše výsměch. Čili až budete někdy zase v éteru poslouchat či v nějakém magazínu číst, že v Česku se na kapely kašle, že se o ně nikdo nezajímá a že jsou 10x známější za hranicemi než doma, že tam si jich považují, tak si vzpomeňte na tyto řádky. Ne vždy je to chyba nás, redaktorů, kteří muzice obětujeme energii a v mém případě téměř veškerý čas a peníze, nemluvě o stovkách hodin strávených podporou kapel a interpretů různorodými způsoby (od článků, přes propagaci, zafinancování projektů, až po grafiku a spoluúčast při pořádání koncertů). Ale nevzdáváme se. Příště bude lépe!

A jak to cítíte vy? Podělte se s námi o své názory v diskuzi.

čtenáři: 3.0/5 | hodnotilo: 14

Diskuze

Cekem příspěvků: 8

Otázka pro redaktor...DarthArt11.11.15 | 23:13:09
Otázka pro redaktor...Jaroslav Burda12.11.15 | 18:32:28
Otázka pro redaktor...Štěpán Šime...12.11.15 | 17:49:43
Petr Čípek20.10.15 | 23:03:22
Jaroslav Burda21.10.15 | 07:56:04
Štěpán Šime...21.10.15 | 09:16:07
Jaroslav Burda21.10.15 | 11:39:33
Štěpán Šime...21.10.15 | 22:15:56
Jaroslav Burda21.10.15 | 07:53:07

Nejnovější diskuze

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
23.11.15 | 11:49:25

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
23.11.15 | 05:02:25

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
22.11.15 | 07:34:56

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
20.11.15 | 22:29:35

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

grbňavý anonym
19.11.15 | 20:06:09

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Jaroslav Burda
19.11.15 | 13:59:42

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
19.11.15 | 11:34:17

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Štěpán Šimek
19.11.15 | 08:35:18

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

František Novotný anonym
18.11.15 | 23:22:23

Rock'n'roll už nikdy nebude takový jako dřív

Reverend anonym
18.11.15 | 21:08:27

Více

Facebook   MySpace   YouTube